• Zvuky regionu
  • Hanácká svatba na střední Moravě
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Jeseníky

Horské hřebeny tvoří přirozenou hranici Jeseníků, oblasti, která je výjmečná pro svou krásnou krajinu, léčivé prameny, které daly vzniknout slavné tradici lázeňství a něžné architektuře Dušana Jurkoviče. Unikátní ruční papírna v Losinách, ale také démonická minulost v podobě honu na čarodejnice provází region, který vás okouzlí svou přirozeností a vaše smysly v ní budou moci relaxovat a užívat si netradiční krásu současně.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Vincenz Priessnitz

Velký propagátor a léčitel Jesenicka. Jeho léčebná metoda, vodléčba, byla velmi prostá – nejrůznější choroby léčil zevně i vnitřně pramenitou studenou vodou. Návrat k přírodě, to je to, co Priessnitz propagoval. Síla jeho léčby spočívala právě ve stoprocentní víře v přírodní síly. Individuální přístup k pacientovi, léčba nikoli nemoci, ale člověka jako takového. Cílem léčby bylo posílit životní funkce, činnost všech orgánů a především lidskou vůli.

Johann Schroth

Přírodní léčitel a rodák z České Vsi, proslul zejména jako zakladatel lázní v obci Lipová-lázně. V průběhu svého života nabyl výrazné zkušenosti s léčením domácích zvířat. Díky nim se na něj mnoho lidí obracelo o pomoc. Jedním z jeho nejznámějších léčebných postupů bylo působení vlhkého tepla, které se stalo základem Schrothovy léčby. K jeho dalším léčebným metodám patřilo například používání mokrých zábalů a dietní systém střídající suché dny půstu a pitné dny. Vznikly tak lázně Dolní Lipová, zaměřené na léčbu poruch metabolismu a obezity, která byla pojmenována po svém zakladateli jako „Schrothova kúra“.

Bohumila Tinzová

Autorka publikace Tajemství slezské kuchyně, členka certifikační komise „Jeseníky – originální produkt“ a odbornice na historii, tradice, původní plodiny a suroviny. Restauracím pomáhá s výběrem jídla ze stávajícího jídelníčku a radí, která regionální surovina by byla vhodná pro jeho přípravu.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Wellness hotel Diana, Velké Losiny
  • Sporthotel Kurzovní, Karlova Studánka
  • Taverna-Hotel-Cafe-Restaurant, Javorník
  • Penzion Běla, Bělá pod Pradědem

Slezské království nebeské

Vaří se ze směsi sušeného ovoce, uzeného libového bůčku, skořice a citronu. Podává se s houskovými nebo kynutými knedlíky.

Jeřabinový likér

Připravuje se ze speciálně vyšlechtěné odrůdy jeřábu obecného„Moravský sladkoplodý“.

Bramborové placky s povidly a vlašskými jádry

Připravují se z brambor, mouky, másla a oleje. Z uvařených brambor se vytvoří placky, které se osmaží, a potřou povidly. Srolují se a obalí ve směsi cukru a vlašských ořechů.

Hovězí pečeně na zázvoru

Pečeně se prošpikovala špekem a důkladně posypala pepřem, solí a postrouhaným zázvorem. Pak se opekla a dusila v troubě, až byla měkká. Jako příloha se nejčastěji podávaly domácí nudle a salát.

Staroměstská máslová trubička

Trubičky jsou vyráběny z listového těsta a plněny bílkovým sněhem a dodávají se ve třech velikostech. Trubička si za celou dobu výroby zachovala svou nezaměnitelnou chuť a kvalitu. Jedinečnost a dobré jméno výrobku je ošetřeno ochrannou známkou.

Mapa Českých tradic