cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Dřevěný kostel sv. Martina v Žárové, Velké Losiny
  • Dřevěný roubený podélný kostel Maršíkov, Velké Losiny
  • Klepáčov, kostel sv. Jana Nepomuckého
Cestu je nejlépe začít u dřevěného kostela sv. Martina v Žárové, dnes místní části Velkých Losin, který je malým skvostem renesanční architektury Jana Jetřicha ze Žerotína. Právě on nechal roku 1611 vystavět drobnou dřevěnou modlitebnu pro luterány. Kostel je přístupný na požádání. Odtud vás cesta přirozeně povede do Velkých Losin, kde za návštěvu stojí zdejší zámek a také unikátní ruční papírna.

Další zastávkou je dřevěný roubený kostel archanděla Michaela v Maršíkově, který je slavnější než ten v Žárové a je kulturní památkou první kategorie. Kostelík má vestavěnou osmibokou věž nad střešním hřebenem, předsíní a obdélnou sakristií. Jedná se o pozdně renesanční rustikální architekturu z roku 1609. Interiér kostela je zachovaný v původní podobě, s řadou předmětů vnitřního vybavení. Nejstarším inventářem je gotický zvon neznámého stáří z původního kostela. Interiér památky si lze prohlédnout přes dřevěnou mříž v otevřené předsíni.

Posledním místem trasy je obec Klepáčov s dřevěným kostelem sv. Jana Nepomuckého. Kostel se nachází na okraji Hrubého Jeseníku, asi 18 km od Šumperku. Jde o velmi cenný pozdně renesanční roubený kostel, který byl postaven v roce 1783. Kostel vyniká zejména svým vstupním portálem a valbovou střechou, která dokládá dřevěnou architekturu 17. století. Po druhé světové válce značně chátral, celková rekonstrukce byla dokončena teprve v roce 1997. V současné době je kaple soukromým majetkem pana Josefa Sedlačíka a opět slouží církevním účelům.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci