• Zvuky regionu
  • Zvuky tradičního pastevectví na Valašsku
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Těšínské Slezsko

Tam, kde lišky dávají dobrou noc a klid a ticho by mohly být vývozním artiklem, je Gorolsko, střed Těšínského Slezska, které je na hranici tří států, tří kultur – české, slovenské a polské.

Všechny národnostní komunity si dodnes zachovaly pestré folklorní zvyky, řemeslnou výrobu, lidové zvyklosti a obyčeje včetně specifické mluvy, osobité gastronomie i nádherných svátků. Romantické dřevené kostelíky roztroušené po kopcích Těšínských Beskyd a stáda ovcí na salaších jsou nekonečnou poetikou vedle syrových a monumentálních staveb zbudovaných pro černouhelné doly a zpracování železa ve slavných Třineckých železárnách.

Nechte se vlákat do regionu vskutku rázovitého a vychutnejte si ho všemi smysly – budete je potřebovat.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Jan Kavka

Předseda krojovaných havířů z Karvinska, v rámci své organizace udržuje zvyky a tradice horníků a snaží se je předat mladším generacím.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Restaurace Czech Specials (Hotel Sport), Orlová
  • Výtopna, Orlová
  • Restaurace Golf Resort Lipiny, Karviná-Fryštát
  • Restaurace Lašská jizba, Sedliště
  • Restaurace Nelli, Havířov
  • Hotel Zámek, Havířov

Bigus

Polévka, někdy také známá pod názvem bigos, která se připravuje napůl ze sladkého a napůl z kysaného zelí. Na cibulce se smaží vepřové maso, případně kousek uzeného masa nebo klobásky, přidají se sušené houby, sůl, pepř, paprika a případně i rajská šťáva. Polévka se zahustí trochou mouky a nechá se dusit.

Sakumpak

Základem je hlavně hodně zeleniny, česnek, brambory a jíška.

Bryja

Hustá polévka z uvařených švestek, do které se přidalo trochu mouky a smetany, cukr a někdy skořice. K bryji se jedly žymjoki nebo chlyp. V Dolní Lomné se navíc rozlišovala bryja, která se vařila z jablek a hrušek, a šlivula, zhotovená jen ze švestek. Polévka se mohla jíst teplá i studená.

Vodžuŋky

Nakrájený chléb se pouze spařil vařící vodou a omastil se. Obyčejně se polévka dělala jen s chlebem, někdy i s brambory.

Gałuški neboli chlupaté knedlíky z nastrouhaných brambor

Ty se jí maštěné škvarky a s kyselým zelím. Dělají se jen ze syrových brambor.

Bachora

Tlustá střeva plněná směsí z jemně nastrouhaných brambor. Ty se spařily horkým mlékem, přidal se česnek, sůl, pepř, majoránka, kmín, případně trocha polouvařené rýže a hodně se promastily špekem. Touto směsí se naplnila střeva, která se potom naskládala na brutfaň a upekla.

Polešniki

Placky z bramborového těsta pečené v troubě na zelném listu.

Copa

Bramborové těsto s rýží a škvarky pečené na plechu v troubě.

Slezská vařonka

Je to teplá a velmi sladká kořalka. Existuje spoustu regionálních variant tohoto nápoje – místecká, ostravská, frenštátská, svatební, hasičská a jiné. Liší se zejména destilátem, který tvoří hlavní část nápoje. Svého strávníka krásně zahřeje, a proto se připravuje zejména v chladných měsících. Postup: Z pískového cukru se za stálého míchání připraví světlý karamel, do kterého se přidá med. Poté se vše zaleje vodou, přidá se koření a vše se společně povaří. Tento aromatický vývar se poté procedí přes plátno, přidá se vodka a znovu se prohřeje. Nakonec se do každého pohárku přidá malá lžička másla nebo dobrého vepřového sádla.

Mapa Českých tradic