cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Dřevěný kostel Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích
  • Kostel sv. Petra a Pavla v Albrechticích
  • Renesanční roubený kostel Božího těla, Guty u Třince
  • Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Nýdku
  • Dřevěný kostel Povýšení sv. Kříže v Bystřici
  • Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje, Hrčava
Začínáme v kostele Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích z roku 1739, který je velmi vzácnou stavbou. Architektura kostela je zvláštní, archaická, připomíná obdobné stavby z 16. století. Nedávno byly odkryty unikátní nástěnné malby s květinovými motivy, jediné původní výmalby dřevěného kostela v ČR.

Dále postoupíme blíže k Českému Těšínu, kde je v Albrechticích další dřevěný svatostánek, kostel sv. Petra a Pavla. Starší dřevěný kostel nahradil v 18. století římskokatolický kostel svatého Petra a Pavla, který je chráněn jako kulturní památka. Pozoruhodně uspořádaný je přilehlý hřbitov a zajímavá je také konstrukce věže, která je oproti tradiční štenýřové konstrukci roubená v celé své výšce.

Renesanční jednolodní roubený kostel Božího těla nás čeká v Gutech západně od Třince. Tento kostel z roku 1642 s doznívajícím středověkým rozvržením hmoty doplňuje kostelní věž, původně samostatná zvonice, připojená roku 1781 ke korpusu kostela. Kostel je postaven z ohromných čtvrcených kmenů vlhkomilných listnáčů, nejstarší habry rostly už za dob Velkomoravské říše.

Odtud se naopak vydáme na východ do Nýdku, kde se nachází kostel sv. Mikuláše, původně protestantský a od 17. století katolický kostel z roku 1576 s hodnotným barokním mobiliářem.

Z Nýdku pokračujeme opět k jihu do obce Bystřice nad Olší, kde můžeme obdivovat jeden z nejmalebnějších kostelů celé severní Moravy a Slezska, kostel Povýšení sv. Kříže, jenž pochází z roku 1897, kdy byl postaven na místě zchátralého kostela z 2. poloviny 16. století.

Cesta po regionu za unikátními dřevěnými kostely končí v Jablunkovském mezihoří v obci Hrčava, kde od roku 1936 stojí prostý jednolodní roubený kostel sv. Cyrila a Metoděje.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci