• Zvuky regionu
  • Zvuky tradičního pastevectví na Valašsku
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Valašsko (Beskydy)

Na stráních sevřených temnými horami se tiše pasou ovce, na stromech zrají trnky na letošní slivovici a Radegast klidně shlíží na celý kraj... To je Valašsko, místo úchvatných tradic, pozoruhodných řemesel a typické kuchyně.

Valašské muzeum v přírodě vás okouzlí svojí přirozeností a něžností. Malé dřevěné chaloupky, kostelíček, vodní mlýn, paseky s roztroušenými domky a všudypřítomné ovečky. A pokud vystoupáte na Pustevny, odmění vás hory krásným pohledem na něžná údolí.

Poznejte osobitou atmosféru Valašska.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Vít Kašpařík

Výrobce tradičních hudebních nástrojů. Pan Kašpařík se svému řemeslu věnuje ve Velkých Karlovicích a za svoji činnost a kvalitní výrobu tradičních hudebních nástrojů byl odměněn titulem „Nositel tradice lidových řemesel“.

Jarmila Šuláková

Moravská folklorní zpěvačka a příležitostná herečka. Patří k významným představitelkám folklorního zpěvu, občas je nazývána „královnou lidové písně“.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Energetic wellness resort, Rožnov pod Radhoštěm
  • Hostinec Ve Dvoře, Rajnochovice
  • Hotel Polom Rajnochovice, Rajnochovice
  • Hotel a restaurace U Vychopňů, Vsetín
  • Hotel Duo, Horní Bečva
  • Penzion Staré časy, Horní Bečva
  • Hotel Galik, Velké Karlovice
  • Hotel Horal, Velké Karlovice
  • Hotel Lanterna, Velké Karlovice
  • Hospoda Kyčerka, Velké Karlovice
  • Hotel Rusava, Rusava
  • Penzion u Raztoky, Rusava
  • Potrefená Husa, Zlín
  • Restaurace U Johana, Zlín-Příluky
  • Restaurace Abácie, Valašské Meziříčí
  • Restaurace Lepa, Fryšták

Valašské frgály

Tradiční a asi nejslavnější valašskou specialitou. Na Valašsku jsou tyto obrovské koláče známy spíše pod názvem vdolky, „pecáky“, někde i „laty“. Název frgál bylo dříve označení pro nepodařené vdolky. Tyto obrovské koláče obvykle po upečení zaplní celý plech. V minulosti tak jeden koláč nasytil několikačlennou rodinu. Základem pro frgály je jejich velmi tenké těsto, které se plní povidly z vysušených hrušek. Na přípravu frgálů by se mělo myslet již na podzim, jelikož právě tehdy hrušky dozrávají. Důležitou přísadou pravého frgálu je máslo, do kterého se pro zvýraznění chuti přidává menší množství rumu. V blízké budoucnosti obdrží valašské frgály ochrannou známku od Evropské unie. Tento tradiční koláč tak získá tzv. chráněné zeměpisné označení, což je jeden z několika různých způsobů evropské ochrany potravin.

Valašská kyselica

Nejdůležitější přísadou polévky je kvalitní kysané zelí. Pořádná kyselica nejde uvařit také bez brambor, kousků klobásy a kmínu. Zakysaná smetana se již přidává dle chuti, pro kvalitní kyselicu není nutná. Polévku lze po uvaření ještě dochutit citronem, pepřem nebo překvapivě také cukrem.

Valašská ščedračka

Tradiční valašská vánoční polévka. Při přípravě se využívá hrách, který je přes noc namočený do studené vody a druhý den se povaří. Druhou důležitou přísadou je pohanka, která se spaří, scedí a přidává do hrnce k vařenému hrachu. Dále přidáme brambory, mrkev, houby a švestky.

Valašské škračky

Na Valašsku nazývané též „varmuža“ je pokrm plný energie, jehož základem je kaše z krupice a mléka zahuštěného vajíčky a doplněná smaženou slaninou.

Kontrabaš

Vynikající pokrm z pohanky, brambor a bůčku. Pohanka a brambory se povaří, na pánvi vyškvaříme nakrájenou slaninu, cibuli a česnek. Po chvilce přidáme i nakrájený bůček. Poté se směs orestuje a přisypeme pohanku, majoránku a dochucujeme solí. Poté přidáme brambory, vložíme do mísy a pečeme 5–10 minut. Kontrabaš se na Valašsku servíruje s kysaným zelím, které v této oblasti pochází většinou z domácí úrody.

Slivovice

Základem pálenky je kvalitní ovoce s vysokým obsahem přírodního cukru, bez známky hniloby. Dobře vyzrálé ovoce se dříve ukládalo výhradně do dřevěných beček a nechalo se asi 6–8 týdnů kvasit. Doba kvašení je závislá na teplotě, cukernatosti plodů a množství v jednom sudu. Vykvašené ovoce se vaří (pálí) při teplotě do 100°C, kdy se odpařuje jen alkohol, a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují v konečném výrobku pachy. Destilát má v závislosti na počáteční cukernatosti kvasu a stavu při dokvašení přibližně 60–80 objemových procent alkoholu. V tomto stavu se chuť ovoce neprojeví. Ideální je ředit na 50–51 procent, kdy je nápoj lahodný a voňavý.

Borovička

Tradiční valašský alkoholický nápoj, založený na bázi jalovcového destilátu. Borovička je velice oblíbena zejména v chladných podzimních a zimních měsících, kdy člověka zahřeje její chuť a aroma po bobulích jalovce.

Mapa Českých tradic