cs
Výběr jazyka

Krásná národopisná muzea

Národopisná muzea v Praze jsou krásným dokladem vlastneckého nadšení přelomu 19. a 20. století. Jsou příběhem českého muzejnictví a mapování národní historie, příběhem zrodu sbírek Národopisného muzea, výstav Českého zemědělského i technického muzea.

Navštivte v Praze například tyto muzejní skvosty:
Národopisné muzeum Expozice Musaion
se nachází v klasicistním Letohrádku Kinských v Kinského zahradě na Praze 5. Je zaměřena na tradiční lidovou kulturu Čech, Moravy a Slezska. Nově vytvořená stálá expozice, v roce 2007 nominovaná na cenu Evropské muzeum roku, představuje každodennost venkova i sváteční chvíle tradiční vesnice 19. a první poloviny 20. století. V areálu najdete unikátní roubený kostelík svatého archanděla Michaela ze 17. století, převezený do Prahy péčí Národního muzea v roce 1929 z Podkarpatské Rusi. Nepřehlédněte dřevěnou zvoničku z Valašska či barokní boží muka ze Žižkova. Muzeum nabízí také možnost zhotovení tradičních řemeslných výrobků formou dílen pod vedením lidových řemeslníků a znalců tradičních výrobních postupů.

Muzeum hlavního města Prahy
Muzeum hlavního města Prahy spravuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek cechovních památek na světě. Jedná se o specifickou sbírku dokládající historii a způsoby prezentace řemeslných spolků. V rámci expozice je historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost.

Národní zemědělské muzeum
Vzniklo v roce 1891. Tehdejší základ sbírek tvořily předměty, které byly vystaveny na Jubilejní výstavě v r. 1891 a na Národopisné výstavě v r. 1895. Pro návštěvníky je v muzeu připraveno několik stálých expozic. „Jede traktor“ – sbírka zemědělské techniky prezentuje 20 nejdůležitějších předmětů ze sbírky zemědělské techniky Národního zemědělského muzea. Prohlédnout si můžete traktory, stabilní motory mlátičky nebo motorové mlátičky. „Muzejní farma“ je celoroční venkovní expozicí umístěnou na muzejním dvoře. Je rozdělena na dvě části: 1) ukázka chovu domácích zvířat, 2) interaktivní expozice „O stromech a lese“.

Národní technické muzeum
Bylo založeno 5. července 1908. V minulých letech prošlo náročnou rekonstrukcí, a tak jsou místní expozice umístěny ve zcela novém muzejním pojetí. V současné době se v muzeu nachází na 60 000 předmětů převážně technického charakteru, 135 000 archiválií a kolem 250 000 knih. Po rozsáhlé rekonstrukci lze v muzeu obdivovat sbírky architektury, stavitelství a polygrafie. Od roku 2013 jsou součástí Národního technického muzea stálé expozice „Chemie kolem nás“, „Měření času“, dále expozice pojmenovaná „Hutnictví“, „Interkamera“ a „Technika hrou“. V rámci expozice „Architektura, stavitelství a design“ uvidíte velké množství historických architektonických modelů, plánů, projektů či stavebních artefaktů z období od 19. do 20. století. Expozice věnovaná astronomii návštěvníkům nabízí soubor unikátních astronomických přístrojů z 16.–20. století, který je doplněn dokumenty, autentickými výkresy a mapami. Pomocí dalších expozic jsou dokumentovány historické příběhy automobilu, motocyklu, letectví, lodní či železniční dopravy v českých zemích. Ani oblast tiskařství není opomenuta. Své návštěvníky expozice zavede do prostředí tiskařské dílny, ve které se nachází originální historické stroje z 19.–20 století. Dojem z expozice je navíc umocněn provozním zašpiněním, vůní tiskových barev nebo originálními pomůckami.

Nechte se vtáhnou t do minulosti a českých tradic v překrásných pražských muzeích, vaše smysly si to užijí.
Odkaz na Kudy z nudy

Příběhy k tradici

Zatím nejsou vloženy žádné příběhy. Buďte první a vložte váš příběh k této tradici.

Zobrazit další příběhy
Přidat vlastní příběh

Přidejte příběh

Velikost fotografie nesmí být vyšší než 1MB.
=
Abychom mohli ověřit, že jste skutečně člověk, prosíme o napsání výsledku zobrazeného příkladu.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci