• Zvuky regionu
  • Lidový tanec na Vysočině
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Podhorácko

Malebná náves plná statků s předzahrádkami ohrazenými kamennými vápnem natřenými zídkami, za kterými se ukrývají zahloubené sklípky. To je atmosféra Podhorácka, regionu, který tvoří osobitý přechod mezi Horáckem a Brněnskem. Místo s tradicí papírových betlémů, průvodů královniček a ivančického chřestu. Ten se dodával až na císařský dvůr do Vídně a odborníci tvrdí, že v Evropě byl tehdy tzv. „ivančický špargl“ známější než plzeňské pivo.

Nezbývá vám než ochutnat a užít si tradice Podhorácka všemi smysly.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Alfons Mucha

Rodák z Ivančic byl velkým vlastencem, vytvořil mimo jiné grafickou předlohu k první československé poštovní známce a navrhoval i grafickou podobu československých bankovek. Je autorem návrhu vitráže okna v Nové arcibiskupské (Horově) kapli katedrály sv. Víta v Praze „Slovanští věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj“. Jeho životním dílem je cyklus velkoformátových pláten Slovanská epopej, na kterém pracoval osmnáct let. Dvaceti velkoformátovými obrazy chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Mucha jej po dokončení podmínečně věnoval městu Praze. V letech 1963 až 2011 byly obrazy vystaveny na zámku v Moravském Krumlově. Po dlouhých sporech bylo od dubna 2011 pět pláten cyklu umístěno ve dvoraně Veletržního paláce v Praze, celý cyklus byl tamtéž zpřístupněn v květnu 2012.

Antonín Žamberský

Je jedním z pokračovatelů třebíčské betlémářské tradice, se kterou se seznámil díky svému dědečkovi. Vytvořil skříňkový betlém, který se zúčastnil výstavy nekrásnějších betlémů světa v Římě. V malé sololitové skříňce se nachází více než šedesát ručně malovaných figurek, které jsou zasazeny do klasického prostředí jeskyně s jesličkami.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Zámecký hotel Třešť, Třešť

Pučálka

Naklíčený hrách, který se připravoval pražením na kamnech na slano nebo na sladko.

Podhorácké mládě

Kynutá buchta.

Křehotiny (křupance)

Sladké masopustní pečivo

Dalešické pivo

Vařeno podle starého pivovarského zákona. Pivovar byl založen pravděpodobně koncem 16. století. Nejstarší části současného komplexu budov pocházejí z období raného baroka, tj. ze 17. století.

Mapa Českých tradic