cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Třebíč - muzeum Vysočiny
  • Moravské Budějovice - muzeum řemesel
  • Ivančický chřest - Slavnosti chřestu, Palackého nám., Ivančice, 20.-22.5.2016 (místo a datum konání)
V Muzeu Vysočiny v Třebíči se podařilo shromáždit rozsáhlou sbírku předmětů zachycujících denní život na Podhorácku. Součástí stálé expozice betlemářství je mimo jiné první malovaný betlém, který vytvořil Pavel Papírník spolu s malířem Václavem Hartmannem. Betlém vznikl roku 1820. Další část expozice je věnována hrnčířství a džbánkařství, což jsou dva hlavní keramické obory, jejichž produkty byly pro lidovou kulturu této oblasti posledních čtyř století typické.

Řadu dalších řemesel můžete spatřit v Muzeu řemesel Moravské Budějovice. Expozice je věnována městským řemeslům a mizejícím či zaniklým řemeslům. V jednotlivých dílnách se můžete seznámit s nástroji a výrobky sítařů, barvířů, hrnčířů, kamnářů, kolářů, kovářů, podkovářů, přadláků lnu a dalších. Vývoj řemesel je zachycen od cechovního uspořádání, přes 19. až po 20. století.

Pokud se na Podhorácko vydáte na jaře, nenechte si ujít Slavnosti chřestu, které se v Ivančicích odehrávají každý rok v květnu. Tyto slavnosti jsou pro mnohé návštěvníky často první příležitostí k seznámení se s touto někdejší vybranou pochoutkou. Na Slavnostech chřestu můžete špargl nejenom ochutnat, ale rovněž zakoupit čerstvé výhonky pro experimenty ve vlastní kuchyni.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci