• Zvuky regionu
  • Jak zní poklady ze středních Čech
  • Jak zní zvony středních Čech
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Podbrdsko a Střední Povltaví

Z jedné strany Vltavy je krajina obklopena lesy a kopci s mnoha někdejšími hornickými vesnicemi a druhý břeh je lehce zvlněný s malými vískami a zámečky. Tradice v tomto regionu jsou stejně různorodé jako krajina sama. Dřina bez ustání, to je hornictví, rýžování zlata a stříbra. Naopak nekonečná inspirace, krása a lehkost jsou díla Antonína Dvořáka a Jana Jakuba Ryby, které hudební skladatelé vytvořili při svých pobytech v tomto regionu.

Nechte se vtáhnout do různorodé atmosféry Podbrdska a Středního Povltaví, dokáže být dechberoucí.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

František Mikyška

Vyrábí dřevěná vodní kola. Vyrobil několik mlýnských kol pro památkové mlýny např. ve Vysokém Chlumci, skanzenu příbramského hornického muzea. Mistrovským kouskem bylo kolo o průměru osm metrů na pražské Čertovce. V roce 2009 získal titul „Nositel tradice lidových řemesel“.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Hotel a Švejk restaurant U Zeleného stromu, Nepomuk

Sedlčanský hermelín

Vyrábí se za pomoci tradičních sedlčanských receptur již přes 50 let. Sedlčanský hermelín získal za posledních devět let desítky „medailových“ umístění na nejrůznějších sýrových soutěžích v České republice. Místní mlékárna vznikla v roce 1950 a měla zmírnit chudobu tohoto kraje zapříčiněnou druhou světovou válkou. Po nástupu kapitalismu se sedlčanské mlékárny staly specialistou na výrobu všech sýrů: plísňových, zrajících i čerstvých. Z původního názvu Hermelín vznikl název dvouslovný: Sedlčanský Hermelín. Název Hermelín, odvozený od podoby porostu bílé plísně s kožešinou hermelínového pláště, vyráběného z bílých kůží hranostajů, byl zvolen proto, že značka Camembert byla patentově chráněna. Hledal se tedy jiný vhodný název, pro naši zem srozumitelný. Sedlčanský hermelín byl od počátku své výroby specifický svojí vláčnou strukturou, houbovitým aroma a dozrálým jádrem.

Chlumecká pochoutka

Speciálně upravená vepřová kýta uleželá bez nástřiku ve směsi koření se solí s překryvem sádla cca 1 cm. Je typická svou výjimečnou chutí po uzení. Vyrábí se ve Vysokém Chlumci u Sedlčan.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Nářečí Podbrdska a Středního Povltaví

Takoveho dobrého, ňákemu dobremu, na každom dobrom.

Mapa Českých tradic