• Zvuky regionu
  • Zvuky tradičního pastevectví na Valašsku
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Kravařsko

Kraj plný lesů, luk a strání, ležící na pomezí Českého masivu a Západních Karpat. Meandry řeky Odry, mokřady a nivy, doplňuje hustá síť rybníků. I když mnohé z nich už zanikly, může se tato oblast dodnes pyšnit téměř šedesáti rybníky, většinou chovnými, a v nich vyhlášeným oderským kaprem. Z této oblasti také více než sto let vyrážely na svou cestu po kolejích vozy z Vagónky Studénka a větrné a vodní mlýny tiše mlely obilí.

Nechte starosti doma a užijte si krásnou krajinu vody, větru a slunce.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Adolf Schustala

Založil v roce 1900 se svými bratry v Butovicích u Studénky podnik Staudinger Waggonfabrik A. G.: v květnu začal stavět továrnu a 12. prosince 1900 byla zaregistrována firma.

Eduard Gerlich

Technik, stavitel horských železničních tratí, který se zapojil i do staveb rakouských vysokohorských drah. Až do své smrti byl považován za výborného odborníka a za své projekty, známé v celé Evropě, obdržel řadu vyznamenání.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.

Karmaše

Husy s „modrým“ zelím.

Příborská šifle

Starobylé medové pečivo s 25% podílem medu. Jsou pečené podle dochovaného receptu z počátku minulého století ve tvaru obdélníku s naznačenými dílky k odlamování. Jsou středně tuhé, na jazyku se rozplynou... A co stojí za jejich tvarovým původem? „Šífy“ – jinak řečeno vory. Místní šífaři si v minulosti brávali medový výrobek s sebou na své plavby.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Nářečí na Kravařsku

Bečka, brutvan, búřka, cícha, čepár, čváchať prádlo, děcko.

Mapa Českých tradic