cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Vodní mlýn Wesselsky, Loučky u Oder
  • Větrný mlýn v Bravinném, Bílovec
  • Vodní mlýn v Bartošovicích
  • Vodní mlýn ve Skotnici
  • Lesní mlýn Bernartice nad Odrou
  • Větrný mlýn Hodslavice
Vodní mlýn Wesselsky. Jádrem rozsáhlého areálu památky z 16. století je budova mlýna s funkční mlýnskou technologií, která je ojedinělá mlýnským složením s mlecími kameny. Na mlýnskou technologii navazuje obnovená transmise pro přenos síly z vodního kola na stroje v hospodářství. Pozoruhodný je vodní náhon k mlýnu v délce 2,72 km a v náhonu kamenná lednice, v níž stojí dřevěné mlýnské kolo o průměru 3,60 m. Jedna z budov areálu slouží k neobvyklému ubytování. Mlýn je otevřen celoročně. V ceně vstupného je mimo jiné zahrnut výklad k historii mlýna i rodu mlynářů a prohlídka venkovního areálu mlýna, ve kterém se nachází mlýnský náhon s vodním kolem, stodola spojená transmisí s mlýnem, nádvoří s chlévy a kůlnami, výměnek a další objekty.

Větrný mlýn v Bravinném. Mlýn německého typu je posledním z mnoha mlýnů v okolí Bílovce, které zde stávaly. Stavba mlýna je zachována kompletně, vnitřní mlecí vybavení z větší části také. Větrné kolo má průměr 16 m. Zajímavostí jsou dvě mlýnská složení poháněná dvěma palečnicovými koly různých průměrů. Mlýn je přístupný veřejnosti, která si zde prohlédne řadu strojů k mletí obilí.

Vodní mlýn v Bartošovicích. Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budovaný od konce 15. století až do 20. století. Objekty jsou zastřešeny sedlovými střechami z druhé poloviny a konce 19. století. Mlýnice včetně přilehlé místnosti pro turbíny a agregát je zachována bez úprav. Na řece Odře nad mlýnem je vybudován střechovitý dřevěný jez...

Vodní mlýn ve Skotnici pochází z druhé poloviny 19. století. Unikátní je dochované a provozuschopné zařízení mlýna z 30. let 20. století. Vodní mlýn se nachází ve středu obce na náhonu říčky Lubiny.

Lesní mlýn Bernartice nad Odrou je jedním z mála mlýnů, které se u nás na toku řeky Odry dochovaly s veškerým vybavením a s původní budovou. Tato významná technická památka má úplné mlýnské zařízení včetně vodního kola. Ceněna je hlavně celistvost a jednotnost mlecího zařízení a také původnost budovy. Mlýn je památkově chráněn. Kolem budovy mlýna prochází trasa Jantarové cyklostezky.

Větrný mlýn Hodslavice. Chráněnou památkou je větrný mlýn holandského typu na návrší západně od obce Hodslavice. Mlýn postavil v roce 1864 sedlák Josef Bartoň na svém pozemku, což také dokládá letopočet na plechové střešní korouhvi. Za první světové války roku 1914 rakousko-uherské úřady nařídily jeho demolici, neboť se domnívaly, že by výhodně postavený objekt na kopci s širokým rozhledem mohl sloužit jako nepřátelská pozorovatelna. Sedlák se však nedal a vybojoval si další existenci mlýnu. Poslední mlynář zde mlel a šrotoval do roku 1931, kdy odstranil mlecí zařízení, a v roce 1939 mlýn přestavil na obytnou budovu. Obydlí je nyní využíváno jako rekreační objekt.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci