cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Hanácký skanzen v Rymicích
  • Zemanova kovárna na Holajce v Holešově
  • Kovářství – Hefaiston, hrad Helfštýn (místo konání) 29.-30.8.2015
  • Kovářství - Kov ve městě, Lipník nad Bečvou (místo konání) 13.6.-30.10.2015
Celkový obrázek o životě v obci a důležitosti povolání kováře vám pak nabídne skanzen v Rymicích. Jedná se o skanzen zachovalých obydlí v obci Rymice, kde si můžete prohlédnout interiéry domů vybavených tradičním inventářem kuchyní, světnic a hospodářských místností. K vidění je také dílna vesnického sedláře a stará kovárna s výhní a kovářským nářadím.

Pokud budete chtít vidět ještě víc, dohodněte si návštěvu Zemanovy kovárny na Holajce v Holešově, původně středověkou kovárnu se zachovalým funkčním zařízením a inventářem pocházejícím většinou z 19. století, do letošního roku provozovanou uměleckým kovářem. V prostoru samotné kovárny a kovářské výhně se dozvíte informace o provozu panské a vesnické kovárny.

Na konci srpna si určitě nenechte ujít umělecké setkání kovářů Hefaiston. Setkání se koná na hradě Helfštýn. Jedná se o jeden z největších kovářských svátků na světě. Na setkání prezentují své umělecké výrobky kováři z celého světa a jsou jim udělována ocenění za jejich práci. Kromě exkluzivní expozice pod širým nebem se konají výstavy přivezených šperků, zbraní, přehlídka živé kovářské tvorby u historické kovárny, ukázky různých kovozpracujících dovedností a soutěže pro odborníky i veřejnost. Setkání Hefaiston se pravidelně konají již od roku 1982.

Současně s tímto setkáním se v Lipníku nad Bečvou koná výstava Kov ve městě – prezentace kovářského umění přímo v historickém exteriéru městské památkové rezervace. Určitě proto sejděte do podhradí a projděte se historickým městem plným kovářského řemesla.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci