• Zvuky regionu
  • Jak zní poklady ze středních Čech
  • Jak zní zvony středních Čech
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Rakovnicko, Křivoklátsko, Poberounsko a Kladensko

Husté křivoklátské lesy a romantické meandry Berounky daly vzniknout dvěma silným tradicím. Sláva hrnčířství začala již ve středověku, už tehdy byla kvalita berounských hrnčířů proslulá a příznačná červená keramika s bílými motivy je známá dodnes. O pár století později – v meziválečném období – do údolí řeky zavítal tramping a Berounsko je vyhledávaným místem trampů dodnes.

Užijte si poetickou atmosféru tohoto tradičního regionu všemi smysly.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Vladimír Izbický

Jeho jméno je neodmyslitelně spjato s hrnčířskými trhy v Berouně. Je totiž jejich zakladatelem a sám se jich také účastní a prodává na nich své miniaturní keramické džbánečky a další hrnčířské výrobky.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Čertův potok, Roztoky u Prahy
  • Švejk restaurant Dělnický dům Kladno, Kladno

Kladenská uhlířina

Typické hornické jídlo vařené např. z brambor, knedlíků, zelí nebo masa.

Karlštejnská medovina

Nejrozšířenější kvašený nápoj na území tehdejšího Českého království až do doby krále Karla IV.

Luženská medovina

Vyrábí se kvašením kvalitního včelího medu z křivoklátských lesů.

Mšecké mošty

Několik druhů lahodných lihuprostých nápojů, čistý jablečný mošt, mošty s přídavkem hruškového moštu, mrkvové šťávy a šťávy z červené řepy.

Křivoklátské bylinkové směsi

Jsou míchány z bylinek rostoucích na území chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Berounský koláč vočepák

Tradiční pochoutka Berounska, je velký, oboustranně mazaný koláč. Nejčastěji je pomazaný povidly, posypaný mákem a vykládaný mandlemi a rozinkami. V minulosti byl součástí každé pravé selské svatby.

Pivo Berounský medvěd

Kvasnicové, nefiltrované pivo. Zdejší tradice vaření piva je přibližně 550 let stará. Navázali na ni manželé Mayerovi, kteří zde roku 1998 založili soukromý stejnojmenný domácí pivovar.

Poddžbánský pivovar

Minipivovar nacházející se na území Křivoklátska, asi 50 km od Prahy v obci Mutějovice. Zaměřuje se na výrobu řemeslného piva, které se nefiltruje a nepasterizuje. Pro výrobu poddžbánského piva se používá český slad plzeňského typu pro piva světlá a slad mnichovský, karamelový pro piva tmavá.

Pivovar Matuška

Nachází se nedaleko Křivoklátu v obci Broumy. V tomto pivovaru se pivo začalo vařit v roce 2009, kdy byl založen přesně na velikonoční pondělí. Svojí produkcí a velikostí se pivovar zařazuje do kategorie minipivovarů. Pivo z pivovaru Matuška se může honosit přívlastkem řemeslné, jelikož se vaří tradičním způsobem bez filtrace či pasterizace.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Nářečí Rakovnicka, Křivoklátska, Poberounska a Kladenska

Cejtit, tříbrnej, jsou, modlej, plivaj, seš.

Mapa Českých tradic