• Zvuky regionu
  • Jak roste chmel na severozápadu Čech
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

České Švýcarsko

Propojení dvou kultur žijících vedle sebe – české a německé – dalo vzniknout českému architektonickému unikátu, tzv. podstávkovému roubenému domu. Překrásné dřevěné domy, které ihned okouzlí vaše smysly, vás nadchnou svojí barevností, specifickou stavbou a členitým prostorem. Těchto domů se dochovalo v Českém Švýcarsku 1 500 a jednou ročně se pořádá tzv. Den podstávkových domů, v němž si můžete tyto krásné stavby prohlédnout a projít od “sklepa po půdu”.

Užijte si netradiční lidovou architekturu a pokochejte své smysly originalitou a genialitou českého řemesla zároveň.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Libor Hypš

Renomovaný truhlář z České Kamenice, který se zabývá rekonstrukcí památek, výrobou replik historických oken, dveří a jiných výrobků ze dřeva. Jako vůbec první Čech obdržel v roce 2012 prestižní certifikát: ochrannou licenční známku odborníka na podstávkovou architekturu. Certifikát dokládá vysokou odbornou způsobilost spojenou s vysokými nároky v problematice oprav a rekonstrukcí podstávkových domů a lidové architektury.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Penzion Na Stodolci, Dolní Chřibská
  • Andy restaurant, Děčín – Pivovar

Děčínská Jeřabinka

Regionální produkt firmy Valdemar Grešík, sídlící v Děčíně. Při výrobě tohoto nápoje se používají plody z jeřábu ptačího, tradičně využívané v lidovém léčitelství. Pálenka je oblíbená pro svůj blahodárný účinek na trávení a v boji proti nachlazení. Děčínská jeřabinka je rozpoznatelná pro svoji nezaměnitelnou pikantní chuť. Navíc se do ní nepřidává žádný cukr.

Pivo Falkenštejn

Vaří se v nově otevřeném Křinickém pivovaru v Krásné Lípě od roku 2013. Otevřením Křinického pivovaru byla po mnoha desítkách let obnovena tradice vaření piva ve městě Krásná Lípa v bývalém měšťanském domu na Křinickém náměstí.

Pivovar Kocour – Varnsdorf

Podle zaměstnanců pivovaru Kocour se pivo dá pít podle ročního období nebo nálady. Z tohoto důvodu má pivovar ve svém sortimentu mnoho pivních speciálů, od silných ležáků až po různá svrchně kvašená piva typu weizen, stout, saison a pale.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Nářečí Českého Švýcarska (lužická srbština – vyjímečně)

Dobre zajtšo! Dobry źen! Witaj! Witajśo k nam! To se wě! Wjele wuspěcha!

Mapa Českých tradic