cs
Výběr jazyka

Něžné slavnosti Horácka

Něžné tradice, které jsou spojeny s jiskřením mezi chlapci a dívkami, patří mezi ty nejmilejší. Vše začíná na Horácku již v zimě takzvanými milostnými koledami. Na Štěpána chodí děvčata koledovat ke svobodným chlapcům a nosí jablko a rozmarýn. Doprovází je dudák a dívky zpěvem zvou chlapce na večerní štěpánskou muziku.

Masopustní vostatky a červené a černé maškary krásně vykreslují atmosféru bujarého únorového masopustního veselí a královničky, další svátek děvčat, se koná 50 dnů po Velikonocích a je oslavou příchodu léta. Průvod děvčat nesoucí opentlený stromeček – májíček zpívá a tančí a dodnes jej můžete potkat ve Velké Bíteši, Březské, Jestřabí, Jindřichově.

Stavění máje na první májovou neděli můžete také dodnes vidět v mnoha vesnicích. Chlapci přinesou nejvyšší smrk z lesa a dívky jej nazdobí pentlemi, věncem, stuhami a střapci. Májka se postaví na návsi a poslední májovou neděli se zase “kácí”. A pokud se před domem objeví malá májka, vězte, že je tady svobodné děvče. Tyto milé tadice jsou samozřejmě vždy spojeny s večerní slavností, tancem, zpíváním a místními specialitami.

Nechte se vtáhnout do romantiky pod širým nebem a užijte si horácké tradice všemi smysly na folkórních slavnostech.
Odkaz na Kudy z nudy

Příběhy k tradici

Zatím nejsou vloženy žádné příběhy. Buďte první a vložte váš příběh k této tradici.

Zobrazit další příběhy
Přidat vlastní příběh

Přidejte příběh

Velikost fotografie nesmí být vyšší než 1MB.
=
Abychom mohli ověřit, že jste skutečně člověk, prosíme o napsání výsledku zobrazeného příkladu.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci