• Zvuky regionu
  • Masopust na Horácku
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Pardubicko

Jakmile ucítíte vůni skořice a medu, na nic nečekejte. V Pardubicích začaly Slavnosti perníku a vy můžete poškádlit svoje smysly jedinečnou lahůdkou, která je prý stará jako lidstvo samo.

Čím ještě ohromit vaše smysly – přece pohledem na svět z koňského hřbetu. Slavné plemeno starokladrubských koní šlechtí v nejstarším hřebčíně na světě již od 16. století a kladrubské vraníky a bělouše kupují královské dvory z celého světa. Po koňských stopách se můžete vydat také po svých – projděte si Velkou pardubickou steeplechase, nejstarší dostih na evropském kontinentu, a prožijte na vlastní smysly Taxisův příkop.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Pavel Janoš

Korunovaný Král perníku. Ocenění získal od kolegů perníkářů a cukrářů za četné úspěchy v soutěži Perníkář roku i v dalších cukrářských kláních. Výrobky „od krále“ putovaly jako dárky už i k britské princezně Anně.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Potrefená husa, Pardubice
  • Restaurace Rybárna, Pardubice

Pardubický perník

Původní receptura obsahovala med, mouku a pepř, který dal vzniknout názvu perník, původně peprník. Toto medové pečivo je zřejmě staré jako lidstvo samo. Archeologové objevili jednoduché pečivo z mouky a medu v egyptských hrobech, v antice měly perníky slavnostní a symbolický význam. S postupem času pekaři pečivo stále vylepšovali a obohacovali o nové suroviny a koření. První písemný záznam o perníku v českých zemích je z roku 1335 a je o perníkářích z Trutnova. Pardubický perník je nyní chráněné zeměpisné označení.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Pardubické nářečí

Prauda, cejtit, růžej, kosťej, mužoj, stavíme sněhuláci, seš, kupujou, prosej, zpívaj.

Mapa Českých tradic