cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Rodný byt Bedřicha Smetany, Litomyšl
  • Litomyšl Zámek a zámecký areál
  • Smetanova Litomyšl, Zámek Litomyšl, 16.6.2017 (místo a datum konání)
  • Centrum Bohuslava Martinů, Polička
  • Rodná světnička Bohuslava Martinů, Polička
Čekají vás dvě hlavní zastávky – Litomyšl a Polička. Nezapomeňte, že zámek a zámecký areál Litomyšl je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Ve své unikátně dochované celistvosti je dokonalou ukázkou umělecky cenné architektury. Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století je významným dokladem arkádového zámku italského typu. Stále si uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance, včetně unikátní sgrafitové výzdoby fasád a štítů.

Rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli
Od dubna do října si můžete prohlédnout místo, kde prožil tento významný hudební skladatel své dětství. Byt najdete v pivovaru v areálu litomyšlského zámku a od 90. let 20. století ho spravuje.

Regionální muzeum Litomyšl
V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se v roce 1824 Bedřich Smetana narodil, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli. Představí se vám atmosféra tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život a s ním související události, ale také ostatní Smetanovy „domovy“, tedy Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotce, Plzeň, Praha, švédský Göteborg a Jabkenice. Stálá expozice je každoročně obohacena doprovodnou výstavou k hudebnímu festivalu Smetanova Litomyšl. Neměla by vám uniknout příležitost navštívit tento jedinečný mezinárodní operní festival. Po Pražském jaru je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté (mj. Katia Ricciarelli, Sherill Milnes, Bernd Weikl a další), nejpřednější domácí sólisté (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená), soubory (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Česká filharmonie, Pražští symfonikové, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno...) a věhlasní dirigenti: Jiří Bělohlávek, Isaiah Jackson, Ondrej Lenárd a řada dalších. Centrem festivalového dění je nádherný areál státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Rodná světnička Bohuslava Martinů
Pokud se odhodláte zdolat 192 schodů v kostelní věži, dostanete se do rodné světničky hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Skladatelův otec, povoláním švec, zde „vykonával funkci pověžného – stráž proti ohni ve dne i v noci“. Ve věžní světničce bydlela jeho rodina. Skromný pokojík vyhlíží dnes v hlavních rysech stejně jako v letech Bohuslavova dětství. Z věžního ochozu se nabízí pěkný rozhled po městě (Martinů svoji věž jednou přirovnal k majáku).
V Centru Bohuslava Martinů si můžete prohlédnout třídu Bohuslava Martinů v podobě z období Rakouska-Uherska i expozici věnovanou životu a dílu tohoto hudebního skladatele.

Městské muzeum – Památník Bohuslava Martinů nabízí projekce životopisných dokumentárních filmů o B. Martinů a poslech nahrávek jeho hudby podle přání návštěvníků. Památník připomíná poličské kořeny skladatele, jeho dětská a mladá léta prožitá ve městě i jeho vytrvalé návraty domů.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci