cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Mlázovice - Kostel Nejsvětější Trojice
  • Lidová architektura v Lázních Bělohrad
  • Červená Třemešná - kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ondřeje
  • Úhlejov
  • Stanovice
  • Barokní areál Kuks
Cesta kamene – páteřní trasa, která prochází celou oblastí Podkrkonoší a představuje toto území jako oblast bohatou na kamenné památky.

Trasa začíná v obci Konecchlumí. Zde je hořický pískovec zastoupen mj. mohylou Viléma z Konecchlumí v blízkosti kostela sv. Petra a Pavla nebo pilířem se sochou sv. Jana Nepomuckého.

Dále pokračujeme přes obec Mlázovice, kde se nachází kostel Nejsvětější Trojice. Boží muka si můžeme prohlédnout v obci Šárovcova Lhota, kde je možné také navštívit původní cihelnu s muzeem.

Ve městě Lázně Bělohrad je možné projít Bažantnicí až na vrch Byšičky, kde se nachází kostel sv. Petra a Pavla. V Lázních Bělohrad lze obdivovat Malé náměstí s mramorovým sloupem nebo lázeňské budovy, jejichž základy jsou rovněž z podkrkonošského pískovce. Z města vede na vrchol Zvičina oblíbená stezka Po stopách K. V. Raise. Dále projdeme obcí Červená Třemešná, jejíž dominantou je kostel sv. Jakuba Většího.

Miletín je dalším městečkem na trase, zde je možné navštívit Muzeum českého amatérského divadla, rodný dům K. J. Erbena i naučnou stezku věnovanou tomuto miletínskému rodákovi. Pokračujeme-li dále po páteřní trase, dojdeme do Úhlejova. Po cestě je možné odbočit k zřícenině hradu Šluspárk a dále přes obce Zábřezí-Řečice a Doubravice až do Žirče (odtud je to již kousek do města Dvůr Králové nad Labem, kde je možné zhlédnout pomník Osvobození na náměstí Odbojů, kašnu se sochou Záboje, Mariánské sousoší nebo kapli Nejsvětější Trojice v Žirči).

Konec trasy se nachází v Kuksu. Zde je možné obdivovat hospital s kamenným kostelem a sbírkou soch Ctností a Neřestí nebo unikátní přírodní sochařský park Braunův Betlém. Ukázku těžby kamene nabízí již zaniklý lom nedaleko Stanovic. Kamenná krása je patrná i ve vzdálenějším městě Choustníkovo Hradiště.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci