cs
Výběr jazyka

Živá řemesla Krkonoš

Řemesla jsou nejčastěji spojena s osídlováním Krkonoš. Práce a peníze byly hlavním důvodem, proč byli lidé ochotni jít do vysokých nehostinných hor. Je potřeba říct, že se to vyplatilo nejen jim, ale také regionu – dodnes tak můžeme poznávat celou řadu krásných řemesel a s nimi spojených tradic.

Hornická tradice a zpracování železných rud
Mezi 12. až 16. stoletím patřilo dolování, hornictví a zpracování železných rud k nejčastější obživě obyvatel a Krkonoše se v tomto směru staly nejvýznamnější oblastí v českých zemích. K nejznámějším patřily železné hamry v Černém Dole, v Maršově, v Peci pod Sněžkou, v Lánově, v Dolním Dvoře a především ve Vrchlabí. Ve vrchlabských železárnách se vyráběl plech a kosy, za éry císařského generála Albrechta z Valdštejna pak děla, dělové koule, muškety a další vojenský sortiment. Měděné, stříbrné a arzenikové hutě stály v Dolní Rokytnici, Rudníku, v Obřím dole nebo v Peci pod Sněžkou. Navštivte Hornické muzeum v Harrachově a projděte si naučnou hornickou stezku Berghaus.

Sklářství
Existence skelné hutě ve Sklenařicích u Vysokého nad Jizerou je potvrzena ve druhé polovině 16. století. Odtud skláři postupovali k soutoku Jizery s Huťským potokem a po jeho toku až téměř k hřebenům hor a dále na západ. Nejznámějšími sklářskými rody krkonošska jsou Schürerové, Preisslerové. Nejstarší sklárna v Čechách –Harrachovská sklárna – založená v roce 1712 se dodnes specializuje na ruční výrobu foukaného, broušeného, rytého a malovaného skla. Najdete tam také výrobu lustrů a historickou brusírnu, kde se nachází Unescem chráněná vodní turbína.

Výroba tradičních vánočních ozdob ze skleněných perlí
Toto tradiční řemeslo vzkvétalo v Poniklé, v jedné z nejstarších obcí západních Krkonoš. Dodnes se v Poniklé vyrábí tradiční vánoční ozdoby ze skleněných perlí, řetězy na vánoční stromky, velikonoční ozdoby a dekorace k jiným příležitostem. Tímto řemeslem se zabývá rodinná firma Rautis v Poniklé, kde je i prodejna. Firma umožňuje exkurzi do výroby perličkových vánočních ozdob, při níž je možné sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby.
Dalším místem, které můžete v souvislosti s touto tradicí navštívit je Muzeum krkonošských řemesel Poniklá.

Betlémářství
Uvnitř krkonošských chalup se první betlémy začaly stavět na počátku 19. století. Materiálem pro jejich výrobu bylo dřevo z místních lesů. Vyřezané figurky betlémáři barvili. Charakteristikou krkonošských betlémů je, že jsou často mechanické, pohyblivé. Typickou ukázkou takového betlému je krásný mechanický Metelkův betlém v Jilemnici, který obsahuje 142 pohybujících se postav, vykonávajících celkem 350 pohybů. Betlémy naleznete také v Muzeu Betlémů v Třebihošti.
Odkaz na Kudy z nudy

Příběhy k tradici

Zatím nejsou vloženy žádné příběhy. Buďte první a vložte váš příběh k této tradici.

Zobrazit další příběhy
Přidat vlastní příběh

Přidejte příběh

Velikost fotografie nesmí být vyšší než 1MB.
=
Abychom mohli ověřit, že jste skutečně člověk, prosíme o napsání výsledku zobrazeného příkladu.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci