• Zvuky regionu
  • Paličkování na Královéhradecku
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Orlické hory a Podorlicko

V romantických roubenkách v srdci Orlických hor již po staletí žije tradice vamberské krajky. Křížení a uvazování volných nití navinutých na dřevěných paličkách je precizní a jemná práce, jejíž výsledek vaše smysly zcela ohromí. Moderní pojetí přeneslo paličkování mezi světově uznávaná umělecká řemesla.

Dnešní návrháři a designéři pracují s hedvábím, zlatými či stříbrnými nitěmi a jejich náhrdelníky, náramky a náušnice jsou skutečnými šperky.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Jana Štefková

U její práce lze obdivovat především originální paličkované šperky, náramky a náušnice. Moderní krajka, charakterizovaná novým pojetím, nápaditostí, originálními vzory i materiály, patří v tomto oboru mezi špičkové práce na světě. Jana Štefková se představila na mnoha významných výstavách v Praze, Hradci Králové, Strážnici, ale i v zahraničí: Itálie, Holandsko, Finsko. Její nejprestižnější prezentací byla účast na Světové výstavě v Hannoveru. Je nositelkou řady ocenění, např. od světového kongresu OIDFA 2004 je nositelkou Grand Prix. V roce 2010 jí byla udělena „Zlatá palička“ v rámci 5. bienále české krajky.

Prokop Diviš

Vlastním jménem Václav Divíšek, byl slavný český premonstrátský kněz, přírodovědec a vynálezce. Je znám především jako vynálezce bleskosvodu či hromosvodu. Svůj „meteorologický stroj“, který fungoval jako bleskosvod, sestrojil dříve (1754) než světově uznávaný vynálezce bleskosvodu Benjamin Franklin (teoretický koncept 1753, sestrojen 1760). Divišova koncepce byla ovšem odlišná od Franklinovy, jeho bleskosvod byl především uzemněný, a proto fungoval lépe. Domek Prokopa Diviše v Žamberku nabízí stálou expozici, která dokládá život místního rodáka včetně makety jeho slavného vynálezu – uzemněného bleskosvodu. V expozici se nachází také světnice v lidovém stylu.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Hostinec U Hubálků, Kostelec nad Orlicí
  • Hotel Panorama, Rychnov nad Kněžnou
  • Penzion U Zvonu, Rychnov nad Kněžnou
  • Restaurace Pivovar Faltus, Česká Třebová

Jahelník

Starodávné jídlo, které se v minulosti servírovalo při štědrovečerní hostině. Věřilo se, že drobné žluté jáhly přinesou strávníkům v příštím roce mnoho peněz.

Jabkance

Bramborové placky plněné tvarohem a pocukrované. Jabkancová pouť v České Třebové – slavnost, při které lze v tomto městě zakoupit tradiční místní pokrm, se tradičně koná v listopadu.

Frolíkova káva v Borohrádku

Šest druhů směsí kávy, speciální vánoční káva každý rok. Petr Frolík již dvacet let vyrábí vlastní kávu, pro kterou si nyní do Borohrádku na Rychnovsku jezdí lidé z celé republiky. Jeho kávu nelze zakoupit v supermarketech ani v obchodních řetězcích. Suroviny se dovážejí z plantáží z celého světa, zejména ze Střední a Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Pan Frolík za kávu obdržel již několik ocenění v ČR i v zahraničí.

Mapa Českých tradic