• Zvuky regionu
  • Jak zní sklo na Českolipsku a Jizerských horách
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Českolipsko

Sklářská tradice Lužických hor začala již ve 13. století a hrabě Kinský zde na vlastní náklady zřídil v 18. století manufakturu na výrobu zrcadel a začal udávat kurz na evropské trhu se zrcadly. Ve sklářské huti v Juliovce byly krátce po roce 1687 vyrobeny vůbec první tři lustry na sever od Alp. Světová sláva tzv. ověskových lustrů je doložena již v 18. století a trvá dodnes v podobě designových svítidel vyráběných pro celý svět.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Petr Novotný

Sklářský mistr z města Nový Bor. V roce 1983 obdržel titul Mistr sklářských řemesel a umění. Jako první sklář na českém území založil vlastní sklářské studio zaměřené na využití tradičních sklářských technik. V roce 1991 založil sklárny AJETO, jež jsou v současné době jedním z nejvýznamnějších českých výrobců tradičního uměleckého skla.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.

Mapa Českých tradic