cs
Výběr jazyka

Krása lidové architektury Horácka

Selská stavení, která byla na Horácku postavena ve vyšších polohách, jsou ze dřeva na kamenných podezdívkách a v nižších polohách můžete dodnes vidět kamenná stavení z nepálených cihel. Střechy byly původně šindelové, později břidlicové, eternitové a taškové.

Navštivte největší vesnickou památkovou rezervaci v kraji Vysočina. Řeka Svratka ji dělí na dvě části: České Křižánky, které vznikly před polovinou 14. století, a Moravské Křižánky, které jsou připomínány o sto let později. Rozhodující vliv na rozvoj osady měla v 17. století sklářská huť a později železářský hamr. Tehdy si začali stavět zdejší dělníci domky v místech dnešních Českých Milov, třetí místní části obce. Křižánky jsou typickým horským sídlem s rozptýlenou zástavbou. Mezi domy najdeme malá roubená stavení i velké usedlosti bohatých sedláků.

Také v něžně malinké obci Ubušínek najdeme stavby ze dřeva, kamene i z nepálených cihel, které jsou chráněny vyhlášením venkovské památkové zóny a vesnická památková rezervace Krátká vás okouzlí malými horskými usedlostmi citlivě začleněnými do okolní krajiny.

Skanzen Michalův statek v Horní Pohledi vám navíc nabídne pohled do života, práce a zvyků rolníka v období po skončení třicetileté války až do zrušení roboty v roce 1848. Nechte se zlákat poetickou atmosférou Vysočiny a projděte si její architektonické skvosty.
Odkaz na Kudy z nudy

Příběhy k tradici

Zatím nejsou vloženy žádné příběhy. Buďte první a vložte váš příběh k této tradici.

Zobrazit další příběhy
Přidat vlastní příběh

Přidejte příběh

Velikost fotografie nesmí být vyšší než 1MB.
=
Abychom mohli ověřit, že jste skutečně člověk, prosíme o napsání výsledku zobrazeného příkladu.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci