cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Vortová 6.2.2016 8:00
  • Soubor lidových staveb Vysočina – památková rezervace Betlém, Hlinsko
  • Adámkovy folklorní slavnosti, Soubor lidových staveb Vysočina - Betlém, 26.-28.8.2016 (místo a datum konání)
  • Stálé expozice masopustních obchůzek a masek v památkové rezervaci Betlém Hlinsk
  • Soubor lidových staveb Vysočina – osada Veselý Kopec
  • Folklórní festival chrudimské Obžinky, Resselovo náměstí, Chrudim, 3.9.2016 (místo a datum konání)

Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale zhlédnout je můžete na třech místech, které jsou však od sebe vzdáleny jen několik kilometrů: na Veselém kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku.


Svou prohlídku začněte na Veselém kopci a prohlédněte si téměř třicet objektů, které dohromady tvoří tuto osadu. Minout byste neměli ani zdejší vodní obilní mlýn. Seznámíte se se životem a prací drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Občerstvit se pak můžete v místní hospodě Na Vejměnku. V průběhu roku se tu koná řada folklorních a kulturních akcí, které vás jistě osloví.


Ve Svobodných Hamrech se můžete blíže seznámit se zpracováním železa ve zdejším kovacím hamru, jehož velké kladivo bylo poháněno vodou, či s ukázkou výroby jáhel z prosa a výroby krup v místní mlýnici.


V Betlémě v Hlinsku na vás pak čekají roubené domky, v nichž bydleli místní drobní řemeslníci, především hrnčíři, ale našli bychom tu také ševce, klempíře, hračkáře, krejčí, pasíře či kožešníky.


Budete-li k tomu mít příležitost, vypravte se do této oblasti v období masopustu či Velikonoc, kdy budete moci na vlastní oči spatřit jedinečné masopustní obchůzky v některé z místních vesnic (o víkendu před Popeleční středou ve vesnicích Hamry, Studnice či Vortová) či velikonoční zvyk vodění jidáše (na Bílou sobotu ve vesnicích mezi Holicemi v Čechách, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem).


Nemáte-li možnost spatřit místní unikátní masopustní obchůzky a masky v období masopustu, doporučujeme vám stálou expozici tohoto jedinečného a stále živého místního zvyku, kterou naleznete právě v hlineckém Betlémě.

Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci