• Zvuky regionu
  • Masopust na Horácku
cs
Výběr jazyka

Jak voní masopust ve východních Čechách?

Přehrát video regionu

Region

Východní Čechy

Krásné tradice východních Čech jsou tvořeny třemi tradičními regiony: Pardubickem se svou dlouhou, bohatou a perníkem provoněnou historií, územím podél historické hranice mezi Čechami a Moravou Českomoravským pomezím a Českým Horáckem pyšnícím se svými jedinečnými tradicemi.

Vychutnávejte si české tradice všemi smysly!

Tradice v regionu Východní Čechy

Dechberoucí dřevěná hravost

Loutkářství
Lázeňští hosté hraběte Šporka se již v roce 1697 bavili uměním loutkáře J. CH. Neumana a úspěšná tradice zábavy i poučení prostřednictvím loutek začala. Od poloviny 18. století vedly tradici...

Jedinečné dýmky z Proseče

Tradice sahající až do 19. století, to jsou dýmky z Proseče. Před druhou světovou válkou se jednalo o významné centrum výroby dýmek, v této době se v městečku Proseč věnovalo výrobě dýmek kolem 600...

Legendární kuchařka z Litomyšle

Magdalena Rettigová
Legendární kuchařka, spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová část svého života žila a tvořila v Litomyšli, kde také zemřela a je pochována. V roce 1820 napsala svoji první kuchařku Mladá...

Luxusní karoserie z Vysokého Mýta

Vysoké Mýto bylo historicky jedním z nejvýznamnějších center karosářství a výroby automobilů u nás. Tradici zde založil Josef Sodomka se svojí firmou Carrosserie Sodomka, která karosovala...

Něžný půvab tradic

Soubor lidových staveb Vysočina, Staré Hamry, Betlém
Veselý kopec, Staré Hamry a Betlém patří ve Východních Čechách k ojedinělým místům, kde poznáte, prožijete si a vychutnáte tradice, řemesla a architekturu poloviny 19. století všemi smysly...

Podmanivá hudba velikánů

Litomyšl, Polička
„Když byli Braniboři v Čechách, potkal se Dalibor s Libuší u Čertovy stěny, dali si Hubičku…“ To je jen začátek známého výčtu tvorby fenomenálního hudebního skladatele. Bedřich...
Zobrazeny výsledky 1-6 (z 10)
  < 1 - 2  > 
Zobrazit další tradice
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou. Seznamte se s velikány Východních Čech.

Pavel Janoš

Korunovaný Král perníku. Ocenění získal od kolegů perníkářů a cukrářů za četné úspěchy v soutěži Perníkář roku i v dalších cukrářských kláních. Výrobky „od krále“ putovaly jako dárky už i k britské princezně Anně.

Josef Krofta

Významný režisér a pedagog v oblasti loutkového divadla. V březnu 2013 mu Herecká asociace udělila Cenu Thálie 2012 za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo.

Magdalena Dobromila Rettigová

Část svého života žila a tvořila v Litomyšli, kde také zemřela a je pochována. V roce 1820 napsala svoji první kuchařku Mladá hospodyňka. V roce 1825 dopsala svoji Domácí kuchařku aneb pojednání o masitých pokrmech pro dcerky české a moravské. Město Litomyšl si její odkaz a dílo každoročně připomíná kulturní akcí Slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové.

Oskar Schindler

Výrazná, i když kontroverzní osobnost východních Čech. Rodák ze Svitav, zachránce 1200 lidských životů během 2. světové války. Za svůj čin byl odměněn oceněním „Spravedlivý mezi národy“. Stálou expozici mapující činy a osudy Oskara Schindlera nazvanou „Hledání hvězdy Davidovy – Oskar Schindler“, lze navštívit v Městském muzeu ve Svitavách a jeho památník najdete v Poličské ulici, v parku Jana Palacha ve Svitavách.

Olbram Zoubek

Jeden z nejvýznamnějších sochařů současnosti žije a tvoří v Litomyšli. O. Zoubek měl výrazný vliv na rozvoj české architektonické plastiky. Ve sklepení litomyšlského zámku je instalována unikátní stálá expozice jeho soch. K Zoubkovým veřejně známým dílům patří např. posmrtná maska Jana Palacha nebo pomník věnovaný obětem komunismu v Praze na Petříně.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Potrefená husa, Pardubice
  • Hospoda Na Vejměnku, uprostřed skanzenu Veselý Kopec
  • Restaurace U Zběhlíka, Čistá
  • Pivovárek Na Kopečku, Svitavy
  • Ubytovací restaurant „Hospoda u sv. Huberta“, Hlinsko
  • Restaurace Rybárna, Pardubice
  • Restaurace Karlov, Litomyšl
  • Hotel Zlatá Hvězda, Litomyšl
  • Hotel Aplaus Restaurant Bohém, Litomyšl

Pardubický perník

Původní receptura obsahovala med, mouku a pepř, který dal vzniknout názvu perník, původně peprník. Toto medové pečivo je zřejmě staré jako lidstvo samo. Archeologové objevili jednoduché pečivo z mouky a medu v egyptských hrobech, v antice měly perníky slavnostní a symbolický význam. S postupem času pekaři pečivo stále vylepšovali a obohacovali o nové suroviny a koření. První písemný záznam o perníku v českých zemích je z roku 1335 a je o perníkářích z Trutnova. Pardubický perník je nyní chráněné zeměpisné označení.

Železnohorský ležák

Pivo vyráběné v malém pivovaru ve Žlebských Chvalovicích.

Sýry Čedar, Eidam a majonézové výrobky

Společnost Agricol se zabývá zpracováním vajec a mléka. Byla založena v roce 1992 a sídlí ve městě Polička. Mléko se do moderního provozu v sídle společnosti sváží z mnoha míst Českomoravské vrchoviny a podhůří Orlických hor.

Pivovar Polička

Budova městského pivovaru v Poličce byla postavena v roce 1865. Samotný vznik značky piva Polička se datuje k roku 1517. Traduje se, že piva z pivovaru Polička mají blahodárný vliv na fantazii člověka. K hlavním značkám poličských piv patří Hradební světlé 10°, Otakar 11°, Záviš 12°.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Pardubické nářečí

Prauda, cejtit, růžej, kosťej, mužoj, stavíme sněhuláci, seš, kupujou, prosej, zpívaj.

Nářečí Českého Horácka

Stavíme sněhuláci, seš, su, tisknite, dešč.

Nářečí Českomoravského pomezí

Skala, slepica, slepicu, slepicou…, hrnec, hrnca, hrncu…, ona, ju, s ňou, dlóhé.

Mapa Českých tradic