cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Broušené sklo, Sklářské muzeum a prodejna, Lenora
  • Vimperské muzeum, Vimperk
  • Vinuté perle, Kašperské Hory (výrobce)
  • Skleněný oltář v kostele Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic
  • Šumavské sklárny, Muzeum Šumavy Sušice
  • Muzeum Šumavy Železná Ruda
Sklářskou cestu je nejlépe začít ve Vimperku, v muzeu, kde je instalována expozice o šumavském sklářství. První písemné zmínky o šumavském sklářství pocházejí z poloviny 14. století. Koncem 17. století začalo české sklo vytlačovat ze světových trhů benátskou produkci, do té doby nejžádanější a nejkvalitnější. Ke slávě českého skla přispěl také Michal Müller z Helmbašské huti u Vimperka objevem křídového křišťálu. V expozici si můžete prohlédnout jeho kolekci.

Svou cestu poté zaměřte do obce Kašperské Hory, kde najdete v muzeu opět expozici sklářství, a to konkrétně velký soubor secesního skla z Klášterského Mlýna a sbírku podmaleb na sklo. V Kašperských horách se ještě určitě poptejte po vinutých perlách, které vyrábí Hedvika Zahálková a které získaly certifikát „Šumava – originální produkt“.

Poté si zajeďte do Dobré Vody u Hartmanic a zhlédněte originální tři metry vysoký skleněný oltář v kostele sv. Vintíře, který je ozdoben 35 figurkami českých i německých světců. Vyrobila ho z litého skla sklářka Vladimíra Tesařová v r. 2001.

V Lenoře se také zastavte v muzeu sklářství, které provozuje místní obec. V muzeu je vystaven soubor předmětů z doby 1880–1980. Je to jednak pozůstatek rozsáhlých vzorkoven skla firmy Jan Meyr, později Kralik, a dále poválečné vzorky výroby sklárny Český křišťál. Jsou to zejména skla s lesklým „kralikovským irisem“, hutně dekorované sklo, secesní lenorské sklo, dále leptané, ručně broušené a malované sklo vytvořené v různých obdobích existence sklárny. Zajímavý je duplikát vrstvené a broušené soupravy na bowle z dvaadvaceti dílů, která byla zhotovena pro anglickou královnu Alžbětu II., nebo váza s vyobrazením zámečku v Lenoře, zhotovená kombinovanou technikou leptání a malby v prvním desetiletí 20. století. Vedle muzea je také firemní prodejna broušeného skla.

Pak zajeďte ještě do muzea v Železné Rudě, kde je umístěna sbírka skla rodiny Abelů včetně zrcadel a zrcadlových obrazů.

Jako poslední si nechte čas na Muzeum Šumavy v Sušici s expozicí šumavského skla, ve kterém se seznámíte s nejrůznějšími technikami zpracování skla ve sbírkách Bruno Schreibera.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci