cs
Výběr jazyka

Chladná krása kovu

Bez výroby železných předmětů, bez jejich údržby a oprav by Záhořané jen těžko mohli obhospodařovat půdu. Pevné kořeny kovářské tradice, která je v regionu dosud patrná, tkví v každodenní nezbytnosti tohoto řemesla.

Město Lipník nad Bečvou společně s hradem Helfštýnem bylo v roce 2006 přijato do Kruhu evropských kovářských měst. Tato instituce sdružuje téměř dvacítku měst z Rakouska, Itálie, Francie, Německa, Finska, Ukrajiny, Holandska a Polska. Lipník nad Bečvou společně s Helfštýnem jsou jediným zástupcem České republiky v tomto společenství. Jeho účelem je podporovat rozvoj členských měst v oblasti tváření kovů, kovářského řemesla, také podpora rozmanitosti regionálních evropských kultur a zřízení sítě podporující jejich identitu.

Na hradě Helfštýn se každý rok, většinou během posledního srpnového víkendu, koná umělecké setkání kovářů zvané Hefaiston. Jedná se o jeden z největších kovářských svátků na světě. Na setkání prezentují své umělecké výrobky kováři z celého světa a jsou jim udělována ocenění za jejich práci. Kromě exkluzivní expozice pod širým nebem se zde konají výstavy přivezených šperků, zbraní, přehlídka živé kovářské tvorby u historické kovárny, ukázky různých kovozpracujících dovedností a soutěže pro odborníky i veřejnost.

Nechte se okouzlit chladnou krásou kovu.
Odkaz na Kudy z nudy

Příběhy k tradici

Zatím nejsou vloženy žádné příběhy. Buďte první a vložte váš příběh k této tradici.

Zobrazit další příběhy
Přidat vlastní příběh

Přidejte příběh

Velikost fotografie nesmí být vyšší než 1MB.
=
Abychom mohli ověřit, že jste skutečně člověk, prosíme o napsání výsledku zobrazeného příkladu.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci