• Zvuky regionu
  • Hanácká svatba na střední Moravě
cs
Výběr jazyka

Jak se žijí tradice na Hané?

Přehrát video regionu

Region

Střední Morava a Jeseníky

Střední Morava a Jeseníky jsou oblastí, která je neodmyslitelně spjata s třemi tradičními regiony. Haná a její bohatství, folklor, místní pohostinnost i hanácké nářečí se krásně doplňují s tradičními delikatesami typu olomoucké tvarůžky. Jeseníky patří mezi známé lázeňské destinace, jejichž unikátní klima s léčivými účinky se řadí k nejlepším na světě. Při lázeňských procházkách nezapomeňte třeba na technický unikát papírnu ve Velkých Losinách. A v Záhoří si vychutnejte úchvatnou tradici kovářství a ohnivé setkání kovářů Hefaiston na hradě Helfštýn.

Vychutnejte si rozmanitost střední Moravy a Jeseníků a nechte své smysly vtáhnout do atmosféry úžasných tradic. Vychutnávejte si české tradice všemi smysly!

Tradice v regionu Střední Morava a Jeseníky

Chladná krása kovu

Kovářství
Bez výroby železných předmětů, bez jejich údržby a oprav by Záhořané jen těžko mohli obhospodařovat půdu. Pevné kořeny kovářské tradice, která je v regionu dosud patrná, tkví v každodenní...

Hliněné domy s žudry

Hanácké hliněné domy se žudrem poznáte na první pohled. Jednopatrový přístavek čtvercového půdorysu vystupující asi pět metrů před průčelí do návsi měl v přízemí prostornou předsíň s lavicemi...

Kouzlo hanáckého kroje

Hanácký kroj nese všechny znaky úrodného rovinatého kraje. Odráží se v něm tradiční barevnost, bohatství, okázalost a někdy i furiantství. Hanácký kroj vyniká krásou a bohatstvím výšivek. Výšivka...

Léčivé prameny i klima

Lázeňství
Na počátku lázeňství v Jeseníkách na svazích pod Studničním vrchem lítaly třísky. To tenkrát klienti samotného zakladatele prvních vodoléčebných lázní na světě Vincenze Priessnitze štípali, řezali...

Omamné olomoucké tvarůžky

Tradiční a jedinečný pokrm, který si užijí skutečně všechny vaše smyly. Vůně, hebkost v doteku, silná chuť, krásná barva a vaše hlasité mlasknutí při prvním soustu a pak zase dokola… To jsou...

Pohádkové flašinety s příběhem

Tradice výroby flašinetů a varhan
„V neděli odpoledne jsem jako náhodný host poslouchal lázeňskou hudbu ve Velkých Losinách a slyšené pochody a ostatní hudební kusy jsem doma ihned zasadil do svých kolovrátků, jejichž výrobou...
Zobrazeny výsledky 1-6 (z 11)
  < 1 - 2  > 
Zobrazit další tradice
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou. Seznamte se s velikány Střední Moravy a Jeseníků.

Jarmila Vítoslavská z Troubek

Už 40 let šije a vyšívá hanácké kroje. Zabývá se vyšíváním ubrousků, ubrusů, deček až po ušití a vyšití. Je Nositelkou tradice lidového řemesla. V roce 2010 její práce reprezentovala Českou republiku na světové výstavě EXPO 2010 v Číně.

Pavla Hučínová z Veselíčka

Věnuje se výrobě produktů ze záhorské krajky. Jedná se především o ozdoby a dekorativní předměty s vánočními a velikonočními motivy.

Vincenz Priessnitz

Velký propagátor a léčitel Jesenicka. Jeho léčebná metoda, vodléčba, byla velmi prostá – nejrůznější choroby léčil zevně i vnitřně pramenitou studenou vodou. Návrat k přírodě, to je to, co Priessnitz propagoval. Síla jeho léčby spočívala právě ve stoprocentní víře v přírodní síly. Individuální přístup k pacientovi, léčba nikoli nemoci, ale člověka jako takového. Cílem léčby bylo posílit životní funkce, činnost všech orgánů a především lidskou vůli.

Johann Schroth

Přírodní léčitel a rodák z České Vsi, proslul zejména jako zakladatel lázní v obci Lipová-lázně. V průběhu svého života nabyl výrazné zkušenosti s léčením domácích zvířat. Díky nim se na něj mnoho lidí obracelo o pomoc. Jedním z jeho nejznámějších léčebných postupů bylo působení vlhkého tepla, které se stalo základem Schrothovy léčby. K jeho dalším léčebným metodám patřilo například používání mokrých zábalů a dietní systém střídající suché dny půstu a pitné dny. Vznikly tak lázně Dolní Lipová, zaměřené na léčbu poruch metabolismu a obezity, která byla pojmenována po svém zakladateli jako „Schrothova kúra“.

Bohumila Tinzová

Autorka publikace Tajemství slezské kuchyně, členka certifikační komise „Jeseníky – originální produkt“ a odbornice na historii, tradice, původní plodiny a suroviny. Restauracím pomáhá s výběrem jídla ze stávajícího jídelníčku a radí, která regionální surovina by byla vhodná pro jeho přípravu.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Hotel Jana, Přerov
  • Restaurant Sušil, Bystřice pod Hostýnem
  • Wellness hotel Diana, Velké Losiny
  • Sporthotel Kurzovní, Karlova Studánka
  • Hotel Pivovar, Kojetín
  • Potrefená husa, Olomouc
  • Taverna-Hotel-Cafe-Restaurant, Javorník
  • Penzion Běla, Bělá pod Pradědem
  • Restaurace Archa, Olomouc – Svatý Kopeček
  • Restaurace Harmonie, Přerov
  • Restaurace Kolštejn, Branná
  • Restaurace U Labutě, Přerov
  • Švejk restaurant Olomouc, Olomouc
  • R – club, Holešov
  • Restaurace Retro, Holešov
  • Restaurace Starý pivovar, Holešov
  • Pivovar, restaurace a penzion Černý orel, Kroměříž
  • Restaurace Pod starou knihovnou, Kroměříž
  • Restaurace Radniční sklípek, Kroměříž
  • Restaurace a penzion Excellent, Kroměříž
  • Restaurace a kavárna Scéna, Kroměříž
  • Hotel a restaurant Octárna, Kroměříž
  • Hotel La Fresca, Kroměříž
  • Restaurace hotelu Bouček, Kroměříž
  • Hotel Mlýn Velehrad, Velehrad
  • Lesní penzion Bunč, Roštín
  • Penzion Brusenka, Brusné
  • Restaurace U Johana, Otrokovice
  • Golf hotel Austerlitz, Slavkov u Brna

Slivovice

Místní pálenky z ovocných sadů se pravidelně umísťují na předních místech v nadregionálních soutěžích ovocných destilátů.

Slezské království nebeské

Vaří se ze směsi sušeného ovoce, uzeného libového bůčku, skořice a citronu. Podává se s houskovými nebo kynutými knedlíky.

Jeřabinový likér

Připravuje se ze speciálně vyšlechtěné odrůdy jeřábu obecného„Moravský sladkoplodý“.

Loštická česnečka

Na slanině se osmahne na plátky nakrájená cibule, zalije se vodou, přidají se na kostičky pokrájené brambory, kmín, sůl a vše se uvaří doměkka. Polévka se ochutí pepřem, majoránkou a česnekem. Rozdělí se do misek, do jednotlivých porcí se přidají nakrájené tvarůžky. Nakonec se polévka v předehřáté troubě krátce zprudka zapeče.

Tvarůžkové lívanečky

Z mouky, vajec a mléka se připraví husté těstíčko, které se naleje na pánvičku, vloží se kolečko tvarůžku a znovu se přelije těstíčkem. Lívaneček se upeče dozlatova a servíruje se s borůvkami nebo s ovocem dle vlastní chuti a se šlehačkou.

Bramborové placky s povidly a vlašskými jádry

Připravují se z brambor, mouky, másla a oleje. Z uvařených brambor se vytvoří placky, které se osmaží, a potřou povidly. Srolují se a obalí ve směsi cukru a vlašských ořechů.

Hovězí pečeně na zázvoru

Pečeně se prošpikovala špekem a důkladně posypala pepřem, solí a postrouhaným zázvorem. Pak se opekla a dusila v troubě, až byla měkká. Jako příloha se nejčastěji podávaly domácí nudle a salát.

Poštulkovy tvarůžkové moučníky

Skládají se z listového, piškotového či bramborového těsta vlastní výroby, tvarůžkové pěny a olomouckých tvarůžků a jsou zdobeny jablečnými povidly, perníkem, brusinkami či ořechy.

Hanácké hertepláky

Nejlépe den předem se brambory uvaří ve slupce doměkka. Oloupou se a najemno nastrouhají. Pak se smíchají s moukou a se solí a zpracují se v těsto, které se nelepí, není příliš tuhé ani řídké. Na pomoučeném vále se vyválí tenké placky, které se opékají nasucho z obou stran na litinovém kolečku plynového sporáku. Ještě teplé se pomažou rozpuštěným máslem, posypou mákem smíchaným s mletým cukrem, znovu se zakapou máslem a stočí se jako palačinky. Do hrnce se skládají na sebe, mezi sebou se promazávají máslem a uchovávají se v teple. Je také možné plnit je povidly nebo povidly s mákem.

Staroměstská máslová trubička

Trubičky jsou vyráběny z listového těsta a plněny bílkovým sněhem a dodávají se ve třech velikostech. Trubička si za celou dobu výroby zachovala svou nezaměnitelnou chuť a kvalitu. Jedinečnost a dobré jméno výrobku je ošetřeno ochrannou známkou.

Teplické pecáky

Koláče s tvarohovou, hruškovou, makovou, ořechovou a povidlovou náplní. Zvláštností je tvarohová náplň, která se nemaže na povrch koláče, ale vkládá se dovnitř.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Hanácké nářeší

Nemužô hôsnót v nocê, jag mňe f té hlavje pořát huči, nechca tak ve dne.

Mapa Českých tradic