• Zvuky regionu
  • Jak roste chmel na severozápadu Čech
cs
Výběr jazyka

Jak voní chmel na severozápadu Čech?

Přehrát video regionu

Region

Severozápadní Čechy

Severozápadní cíp Čech je tvořen čtyřmi tradičními regiony, které svou polohou, historií a tradicemi tvoří velmi rozmanitou kombinaci. České Švýcarsko, krajina skalních roklí, vyhlídek a podstávkových domů je směsicí české a německé kultury. Krušné hory a Podkrušnohoří vynikají tradicí hornictví, těžby rud a hnědého uhlí, České středohoří a Podřipsko je známou vinařskou oblastí a Dolní Poohří se proslavilo výjimečným žateckým chmelem a výrobou piv.

Vychutnávejte si české tradice všemi smysly!

Tradice v regionu Severozápadní Čechy

Barevné poklady podzemí

Těžba
Těžba rudy obsahující měď, cín, stříbro, olovo a železo patří do tohoto kraje snad odjakživa. Později se přidala ještě těžba kobaltu, niklu a wolframu. Lidé sem v průběhu staletí přicházeli...

Léčivé teplo pro všechny

Lázeňství v Teplicích
Legenda o objevení teplých pramenů je kuriozní. Teplé teplické prameny prý vyléčily kulhajícícho čuníka, který se pravidelně každé ráno při cestě na pastvu rochnil u pramene a nemocnou nohu si...

Magická tradice Slovanů

Bájná hora Říp a pověst o praotci Čechovi
“Zde je země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající…” Podle pověsti na horu Říp dorazil praotec Čech, prohlédl si okolní pohostinnou krajinu a rozhodl se zde natrvalo...

Nenapodobitelné aroma s tradicí

Žatecký chmel
Prý většina jiných chmelů v porovnání se žateckým červeňákem voní jako dobré seno… Jedno je ale jisté, žatecký poloraný červeňák oplývá nejjemnější hořkostí a vůní ze všech chmelů světa a je...

Pohádkové domy s tradicí

Podstávkové domy
Zdobená okna, dveře a štíty dodnes vypovídají o lásce majitelů ke svým domům. Podstávkový dům vznikl mísením slovanského a středoněmeckého domu. Využívá výhod obou stavebních metod. Roubená obytná...

Strhující krása dravců

Solonictví
Na území Českého Švýcarska žije největší populace sokolů stěhovavých v Česku. Ochranáři se starají, aby v době hnízdění byla dotčená místa pro návštěvníky uzavřena. Toto opatření ochraňuje ptáky...
Zobrazeny výsledky 1-6 (z 9)
  < 1 - 2  > 
Zobrazit další tradice
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou. Seznamte se s velikány Severozápadních Čech.

Libor Hypš

Renomovaný truhlář z České Kamenice, který se zabývá rekonstrukcí památek, výrobou replik historických oken, dveří a jiných výrobků ze dřeva. Jako vůbec první Čech obdržel v roce 2012 prestižní certifikát: ochrannou licenční známku odborníka na podstávkovou architekturu. Certifikát dokládá vysokou odbornou způsobilost spojenou s vysokými nároky v problematice oprav a rekonstrukcí podstávkových domů a lidové architektury.

Anton Walter

Zakladatel továrny na výrobu hraček v Nové Vsi v roce 1889. Výroba hraček přečkala i neklidné období druhé světové války, kdy většina řemesel a továren v Krušných horách zanikla. Vyráběl panáčky, zvířata a domky.

Vladimír Šuhájek

Technolog výroby a sklepmistr klášterních vinných sklepů Litoměřice. Po dlouhá léta pečuje o odrůdy litoměřických vín, např. Müller Thurgau, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a dále zodpovídá za technologické postupy. Pan Šuhájek inicioval přípravu tradičního mladého vína, tzv. Svatomartinského, a navázal tak na tradici výroby tohoto vína.

Karel Osvald

Otec žateckého chmele. Zušlechťoval původní krajové odrůdy českého chmele, vypěstoval na sto třicet chmelových klonů. Tři z nich patří dodnes mezi významné odrůdy a zaujímají převážnou část našich chmelnic.

Václav Jíra

Výtvarník z města Louny, člen Lounské krajinářské školy, založené v 50. letech 20. století. Krajinářská škola Lounska si klade za cíl společně prezentovat tvorbu svých členů, zejména malířů a výtvarníků, inspirovanou krajinou Lounska. Pan Jíra se věnuje krajinomalbě, zejména se zaměřuje na krajinu lounského středohoří.

Soňa Vydrová

Majitelka firmy Wood, navazující na 124letou tradiční výrobu dřevěných hraček v Nové Vsi. Součástí továrny je i prodejna dřevěných hraček.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Hotel Na Rychtě, Ústí nad Labem
  • Hotel Restaurant U Hada, Žatec
  • Penzion Na Stodolci, Dolní Chřibská
  • Radniční sklípek, Litoměřice
  • Hotel Salva Guarda, Litoměřice
  • Andy restaurant, Děčín – Pivovar
  • Hotel Lev, Lovosice
  • Benada Restaurant, Ústí nad Labem
  • Best Western hotel Vladimír, Ústí nad Labem
  • Hotel V Údolí Zlatého potoka, Blšany
  • Restaurace & Hotel U Daliborky, Louny
  • Horský hotel Lesná, Boleboř
  • Hostinec Na Statku, Vojkovice
  • Restaurace Střelnice, Kadaň
  • Restaurant Cukrovar, Lovosice
  • Hotel Bohemia Excellent, Klášterec nad Ohří
  • Hotel Nástup, Loučná pod Klínovcem
  • Restaurant „U Orloje“, Žatec
  • Švejk restaurant U Věžičky, Kadaň
  • Hotel Ostrov, Tisá
  • Hotel Partyzán, Chomutov
  • Hotel Širák, Most
  • Hotel Star 4, Vejprty
  • Penzion a restaurace Bohemia, Dubí
  • Restaurace Bernard, Dubí
  • Restaurace Stropník, Osek
  • Restaurant Prince de Ligne, Teplice
  • Sportovka bowling, Most
  • Sportovní a vzdělávací centrum Benedikt, Most
  • The North Restaurant, Litvínov

Krušnohorská bramboračka

Bramboračka s bramborami a tymiánem.

Děčínská Jeřabinka

Regionální produkt firmy Valdemar Grešík, sídlící v Děčíně. Při výrobě tohoto nápoje se používají plody z jeřábu ptačího, tradičně využívané v lidovém léčitelství. Pálenka je oblíbená pro svůj blahodárný účinek na trávení a v boji proti nachlazení. Děčínská jeřabinka je rozpoznatelná pro svoji nezaměnitelnou pikantní chuť. Navíc se do ní nepřidává žádný cukr.

Podřipský kaldon

Chutná polévka zahuštěná máslovou jíškou.

Pivo Žatec

Vítěz Mezinárodního pivního festivalu. Žatecký pivovar pokračuje v tradici výroby českého piva typu světlého ležáku stejně, jak se tato technologie ustálila od druhé poloviny 19. století.

Chmelový ležák

Vařený podle tradiční české receptury, se vyznačuje plnou chlebovou chutí a vysokou hořkostí. Vaří ho minipivovar U Orloje, který je součástí Chrámu chmele a piva. Jsou zde názorně vystaveny ingredience a pivo se vaří přímo před zraky návštěvníků.

Modrý vole s procesím (noky z Podřipska)

Velmi starý pokrm podobný knedlíkům.

Pivo Falkenštejn

Vaří se v nově otevřeném Křinickém pivovaru v Krásné Lípě od roku 2013. Otevřením Křinického pivovaru byla po mnoha desítkách let obnovena tradice vaření piva ve městě Krásná Lípa v bývalém měšťanském domu na Křinickém náměstí.

Teplické lázeňské oplatky

Prodávají se v několika formách: jako Teplické oplatky se sypanou nebo krémovou náplní či jako Teplické trojhránky.

Bezová polévka

Krušnohorská polévka z bezových květů, dochucená kapkou vína, jablkem nebo rozinkami.

Pivovar Kocour – Varnsdorf

Podle zaměstnanců pivovaru Kocour se pivo dá pít podle ročního období nebo nálady. Z tohoto důvodu má pivovar ve svém sortimentu mnoho pivních speciálů, od silných ležáků až po různá svrchně kvašená piva typu weizen, stout, saison a pale.

Domácí ovocná vína z vinařské stezky v Litoměřicích

Pěstování ovoce a s ním spojená výroba domácích lihovin a domácích ovocných vín patří dlouhodobě mezi tradiční gastronomické speciality na Litoměřicku.

Račetická cibule

Je pověstná svojí kvalitou. V roce 2010 byla oceněna titulem Nejlepší regionální potravina roku z celého kraje. Místní z Račetic ji pro její nepostradatelnost v kuchyni začali přezdívat cibule kuchyňská. Pěstování račetické cibule se věnuje zemědělská firma pana Josefa Ryšavého v Račeticích již po tři generace. Cibule ze zemědělské firmy z Račetic nejsou chemicky hnojeny, proto vydrží uskladněny po celý rok, od září do září.

Bílinská kyselka (minerální voda)

Ústecký kraj je proslulý také díky svému lázeňství a díky svým minerálním vodám. V posledních letech zažívá své obrození unikátní Bílinská kyselka a stejně tak probíhá obnova celého areálu tamější stáčírny minerálních vod.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Nářečí Českého Švýcarska (lužická srbština – vyjímečně)

Dobre zajtšo! Dobry źen! Witaj! Witajśo k nam! To se wě! Wjele wuspěcha!

Nářečí Českého Středohoří a Podřipska

Voráčoj, kostěj, voráčach, voráčama, hnízděte, hnízděti; nezkaž to, uraž mušet, muším.

Egerlandské a krušnohorské nářečí (vyjímečně)

Säina Grüß va da Hoimat bringa Enk die Chuadauea.

Mapa Českých tradic