cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Strážnice - muzeum vesnice jihovýchodní Moravy
  • Strážnice - pálenice a moštárna
  • Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, 23.-26.6. 2016 (místo konání)
  • Vlčnov - Vlčnovské búdy
  • Domácí výroba pálenky - Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově
  • Uherské Hradiště - Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti (místo konání) 9.-10.9. 2017
  • Dolní Bojanovice – Slovácká chalupa
  • Lanžhot - Obecní muzeum v Lanžhotě
Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici
V areálu je celkem umístěno 64 objektů, můžete tu zhlédnout ukázky vinohradnických staveb a jejich zařízení, které jsou doplněny o vinohrady, dokumentující vývoj pěstování vína od dávné minulosti až po současnost. Naleznete zde také původní kovárnu z Lipova a tkalcovskou dílnu původně z Nové Lhoty, technické vodní stavby či areál lučního hospodářství. Setkáte se s ukázkami stavitelství oblastí Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí i Horňácka.

Pálenice a moštárna ve Strážnici
Nabízí expozice popisující zpracování ovoce a vín, uvidíte také ukázky tradičních výrobních technologií. Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici Poslední víkend v červnu si užijete nekonečnou přehlídku lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech. Zkuste si tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívejte a zatancujte u lidových muzik. Nevynechejte Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.

Vlčnovské búdy
Památková rezervace vinohradských staveb, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných stavení.

Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově
Přibližuje domácí výroby destilátů na moravsko-slovenském pomezí. Podařilo se zde shromáždit, zpracovat a vystavit kolem tří desítek kompletních destilačních přístrojů a jejich částí, velké množství dalších potřeb souvisejících s pálením, nádob, vinět a dokumentů.

Jízda králů ve Vlčnově
Nenechte si ujít jeden z nejznámějších folklorních zvyků v České republice. V roce 2011 byla jízda králů zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Seznámí vás se způsobem života lidí na Slovácku.

Mařatické vinohrady
Vinohrady si zde drželi hradišťští měšťané už od 16. století. Nadsklepní domy štítové orientace byly již od doby první republiky považovány za jednu z nejkrásnějších ukázek slovácké sklepní architektury. Na místním víně si zde pochutnávali významní umělci, jako např. Mikoláš Aleš, Antonín Slavíček, Alois Jirásek i bratři Uprkovi.

Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti
Jedna z nejvýznamnějších akcí tohoto druhu v ČR. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherské Hradiště, folklorní vystoupení a nepřeberné ochutnávky vína, burčáku a regionálních gurmánských specialit.

V Dolních Bojanovicích se nachází slovácká chalupa, jež je památkově chráněnou budovou z počátku 19. století, která svoji současnou podobu získala asi o sto let později. Exteriéru chalupy dominuje typické slovácké žudro zdobené ornamentem s rostlinnými motivy (jablíčky, tulipány a hrozny vinné révy) od malérečky Hedviky Fukalíkové. Od roku 1996 objekt spravuje místní Muzejní spolek. Při prohlídce interiéru se návštěvníkovi dostane výkladu o původní vnitřní dispozici i vybavení typického selského stavení 19. století a současně se seznámí s bohatou historií zdejšího lidového kroje a zvykosloví. Obohacením prohlídky je nově objevená a zpřístupněná cihlová studna z roku 1901.

Na návsi v Lanžhotě stojí památkově chráněné stavení, ve kterém je dnes umístěno obecní muzeum. Návštěvníkům nabízí jednu z posledních ukázek vzorně udržovaného sedláckého domu. Starobylost podtrhuje barevně zalíčená fasáda s typickým výstupkem – žudrem s ornamentální nástěnnou malbou, dřevěný plot i tradiční trojdílné uspořádání uvnitř stavení. Zde se nachází expozice lidového bydlení na Podluží s unikátním malovaným selským nábytkem, původním dřevěným trámovím i četnými sbírkami lidového oděvu. Na obytný dům navazuje tzv. náspím rozsáhlý hospodářský trakt s ukázkami zemědělských předmětů a nástrojů, ukončený zahradou – humnem.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci