cs
Výběr jazyka

Moravský Manchester

Říkalo se mu Moravský Manchester. Sukno vyrobené německými tkalcovnami v moravské metropoli mělo již ve středověku dobrou pověst. V roce 1763 tu byla zřízena první textilní manufaktura a již o 17 let později zde stálo 20 továren. V poslední třetině 18. století bylo město Brno přitažlivým střediskem počínající industrializace v habsburské monarchii. Zejména produkce vlněného textilu zažívala období rozkvětu.

Historie „rakouského Manchesteru“ se začala psát v 18. století na místě dnešního hotelu Slovan na Lidické ulici. Tam vznikla první velká textilní manufaktura Johanna Leopolda Köffilera. Továrny, které vznikly z původních textilních manufaktur a soukenických dílen, přitáhly v 19. století do města pracovníky i podnikavé výrobce a obchodníky. Dobové kresby zachytily rozlehlé areály textilek, které se rozkládaly prakticky na celém území mezi dnešním Cejlem, Kolištěm, Křenovou ulicí, Špitálkou a Bubeníčkovou ulicí.

Této pověsti však definitivně učinila přítrž druhá světová válka. Víc než dvě století se oblékali lidé do látek z Brna. Do blůz z brněnských manufaktur stříleli vojáci v napoleonských válkách na počátku 19. století, desperáti na Divokém západě, pěšáci na frontách obou světových válek a nakonec uniformy z Brna nebo jižní Moravy oblékali socialističtí policisté či vojáci. Prožijte odlesk dávné slávy v místech bývalých textilních továren a užijte si novou krásu Brna.

Příběhy k tradici

Zatím nejsou vloženy žádné příběhy. Buďte první a vložte váš příběh k této tradici.

Zobrazit další příběhy
Přidat vlastní příběh

Přidejte příběh

Velikost fotografie nesmí být vyšší než 1MB.
=
Abychom mohli ověřit, že jste skutečně člověk, prosíme o napsání výsledku zobrazeného příkladu.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci