• Zvuky regionu
 • Paličkování na Královéhradecku
cs
Výběr jazyka

Jak jemné jsou krajky na Královéhradecku?

Přehrát video regionu

Region

Královéhradecko

Kouzlo Královéhradecka je tvořeno třemi tradičními regiony. Hradecko je nezapomenutelně spojeno s výrobou betlémů a jedinečným Třebechovickým betlémem, Orlické hory a Podorlicko nabízí úchvatnou tradici vamberské krajky a lidové architektury a mezi literárně nejslavnější oblasti se řadí Kladské pomezí a Broumovsko plné dvorcových statků, do něhož Božena Němcová zasadila děj své slavné povídky Babička.

Vychutnávejte si české tradice všemi smysly!

Tradice v regionu Královéhradecko

Dřevěný skvost Hradecka

Betlémářství
Chcete-li za vším hledat ženu, pak se to podaří i v případě tohoto dechberoucího řemeslného unikátu. Josef Probošt chtěl potěšit svou novomanželku něčím novým a tak začala bezmála 50letá práce na...

Jemnost v každém detailu

Vamberecká krajka
Byly stvořeny k našemu nekonečnému úžasu. Unikáty plné jemnosti a detailu jsou vyrobeny z hedvábí. Na herduli se přišpendlí podvinka a pak už jenom křížíte a uvazujete volné nitě navinuté na...

Majestátní strážci Broumovska

Dvorcové statky
Obvyklá lidová architektura bývá podstatně menší, než můžeme vidět na Broumovsku. Jedinečné broumovské klasicistní dvorcové statky jsou oprávněnými dominantami krajiny a nelze je přehlédnout...

Něžný půvab tradic

Lidová architektura
Orlické roubenky, mlýny a dvorcové statky na Broumovsku jsou dokladem toho, kolik podob může mít lidová architektura. Drobná roubená stavení a kostelíky, s citem zasazené dávnými stavebníky do...

Památná povstání a bitvy na Hradecku

Památník
Socha rebela, vytvořená na památku porážky selského povstání v roce 1775, stojí východně od města Chlumec na návrší Skalka. Neslavný konec povstání dodnes připomíná zlidovělé přirovnání &bdquo...

Světová tradice brokátu

Soukenictví
Městu Broumov v roce 1275 udělil král Přemysl Otakar II. privilegium k výrobě a prodeji sukna. Tato řemeslná tradice brzy překročila nejen hranice regionu, ale také Českého království. Dodnes je...
Zobrazeny výsledky 1-6 (z 7)
  < 1 - 2  > 
Zobrazit další tradice
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou. Seznamte se s velikány Královéhradecka.

Josef Probošt

V době, kdy začal s vyřezáváním Třebechovického betlému, se spřátelil s řezbářem Josefem Kapuciánem a později se sekerníkem Josefem Frimlem. Společně přibližně 40 let budovali dřevěný mechanický betlém, který se stal světovým unikátem.

Jana Štefková

U její práce lze obdivovat především originální paličkované šperky, náramky a náušnice. Moderní krajka, charakterizovaná novým pojetím, nápaditostí, originálními vzory i materiály, patří v tomto oboru mezi špičkové práce na světě. Jana Štefková se představila na mnoha významných výstavách v Praze, Hradci Králové, Strážnici, ale i v zahraničí: Itálie, Holandsko, Finsko. Její nejprestižnější prezentací byla účast na Světové výstavě v Hannoveru. Je nositelkou řady ocenění, např. od světového kongresu OIDFA 2004 je nositelkou Grand Prix. V roce 2010 jí byla udělena „Zlatá palička“ v rámci 5. bienále české krajky.

Josef Edler von Schroll

Žil a bydlel v Broumově. Velikým dílem přispěl k dnešní podobě Broumova. Kolem roku 1853 převzal po svém otci Benediktu Schrollovi vedení firmy na prodej plátna. Během jeho řízení se ze závodů na výrobu plátna v Olivětíně a Meziměstí stávají firmy světového významu.

Josef Bartoň

„Textilní rytíř“ z Náchoda. Český podnikatel Josef Bartoň začínal v Náchodě jako drobný barvíř plátna. Výrobu ale postupně rozšiřoval a na přelomu 19. a 20. století už patřil mezi nejvýznamnější textilní podnikatele v celých Čechách. Roku 1912 byl za zásluhy povýšen do rytířského stavu. Skutečné továrny vznikly v Náchodě až s příchodem železnice roku 1875. Nejvýznamnější z nich byla mechanická tkalcovna Josefa Bartoně, postavená roku 1885 v Bražci (dnes součást Náchoda), ke které později přibyla velká přádelna ve Starém Městě nad Metují.

Prokop Diviš

Vlastním jménem Václav Divíšek, byl slavný český premonstrátský kněz, přírodovědec a vynálezce. Je znám především jako vynálezce bleskosvodu či hromosvodu. Svůj „meteorologický stroj“, který fungoval jako bleskosvod, sestrojil dříve (1754) než světově uznávaný vynálezce bleskosvodu Benjamin Franklin (teoretický koncept 1753, sestrojen 1760). Divišova koncepce byla ovšem odlišná od Franklinovy, jeho bleskosvod byl především uzemněný, a proto fungoval lépe. Domek Prokopa Diviše v Žamberku nabízí stálou expozici, která dokládá život místního rodáka včetně makety jeho slavného vynálezu – uzemněného bleskosvodu. V expozici se nachází také světnice v lidovém stylu.

PhDr. Vladimír Vaclík

Předseda čestného sdružení přátel betlémů, se se svou ženou Marií významně zasloužil o vybudování prvního specializovaného muzea Betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Je autorem tří mezinárodních výstav betlémů v Hradci Králové a libreta mezinárodní výstavy betlémů ve švýcarském Luzernu. V roce 2001 se pak stal také předsedou světové betlémářské federace.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
 • Bar-restaurant Atlanta, Hradec Králové
 • Hostinec U Hubálků, Kostelec nad Orlicí
 • Hotel U Beránka, Náchod
 • Hotel Nová Amerika, Jaroměř
 • Hotel Panorama, Rychnov nad Kněžnou
 • Restaurant Kaskáda, Hradec Králové
 • Lázně Velichovky, Velichovky
 • Penzion U Zvonu, Rychnov nad Kněžnou
 • Penzion Na Faře, Dubenec
 • Restaurace U Bulánka, Batňovice
 • Restaurace Pivovar Faltus, Česká Třebová
 • Hotel Nová Amerika, Jaroměř
 • Penzion za vodou, Dvůr Králové nad Labem

Pumprnikl k čaji

Perníkářství bylo dříve pro Hradecko typické a Pumprnikl servírovaný k čaji je místní oblíbená pochutina.

Jahelník

Starodávné jídlo, které se v minulosti servírovalo při štědrovečerní hostině. Věřilo se, že drobné žluté jáhly přinesou strávníkům v příštím roce mnoho peněz.

Kramfleky

Název pro bramboráky připravované především v oblasti Náchodska.

Oukrop

Vynikající česneková polévka.

Jabkance

Bramborové placky plněné tvarohem a pocukrované. Jabkancová pouť v České Třebové – slavnost, při které lze v tomto městě zakoupit tradiční místní pokrm, se tradičně koná v listopadu.

Sýr Niva

Vyráběný v obci Dolní Přím s velkou tradicí výroby sýrů již od roku 1879. Výroba sýru Niva započala v Dolním Přímu v roce 1950.

Pivo Rambousek

Oblíbený menší pivovárek známý také díky svým originálním recepturám s použitím netradičních surovin pro výrobu piva, jakými jsou například fíky, kaštanový med, chilli papričky, dýně nebo různé druhy českých i zahraničních sladů.

Pavlišovský řízek

Oblíbená tradiční specialita, kterou si mohou příznivci dobrého jídla objednat v místních restauracích. Jedná se o klasický řízek servírovaný s kysaným zelím a houskovými knedlíky.

Pivo Primátor

Pivu byla udělena cena za nejlepší pivo v roce 2013 v britské soutěži World Beer Awards.

Frolíkova káva v Borohrádku

Šest druhů směsí kávy, speciální vánoční káva každý rok. Petr Frolík již dvacet let vyrábí vlastní kávu, pro kterou si nyní do Borohrádku na Rychnovsku jezdí lidé z celé republiky. Jeho kávu nelze zakoupit v supermarketech ani v obchodních řetězcích. Suroviny se dovážejí z plantáží z celého světa, zejména ze Střední a Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Pan Frolík za kávu obdržel již několik ocenění v ČR i v zahraničí.

Limonáda Primátor

Limonády šesti příchutí jsou vyráběny z kvalitní vody pocházející ze státní přírodní rezervace Adršpašsko-teplických skal v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Pivo Opat, Broumov

Tradiční české pivo s výraznou chutí. V současné době se pivovar věnuje také produkci speciálních kvasnicových nefiltrovaných piv, vaří se zde rovněž piva bylinná. Pivovar byl založen v roce 1348. V areálu lze navštívit pivovarské muzeum, v němž je možnost exkurzí pro skupiny.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Hradecké nářečí – stejné jako v Orlických horách a na Podorlicku

Prauda, cejtit, růžej, kosťej, mužoj, stavíme sněhuláci, seš, koncovky slov – kupujou, prosej, zpívaj.

Kladské nářečí

Zrouna.

Mapa Českých tradic