cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Chalupa s doškovou střechou, Ruprechtov
  • Větrný mlýn v Rudici
  • Bývalý větrný mlýn Ostrov u Macochy
  • Větrný mlýn Kořenec
Svoji cestu začněte v Ruprechtově, kde se nachází chalupa s doškovou střechou postavená roku 1813 a větrný mlýn z roku 1873 s unikátní Halladayovou turbínou. Jádrem Vašeho výletu bude větrný mlýn v Rudici, který byl postaven roku 1865. Budova z lomového kamene má typický vodorovný hřeben. Před mlýnem se dochovaly mlýnské kameny. V roce 1994 bylo ve mlýně otevřeno muzeum obce Rudice, expozice speleologie, mineralogie, historie hutnictví a hornictví. Objekt je zapsán do seznamu nehmotných památek Jihomoravského kraje.

Bývalý větrný mlýn holandského typu v nedalekém Ostrově u Macochy byl postaven kolem roku 1865. Naposledy byl v provozu v roce 1902. Exteriér mlýna je udržován v původní podobě a jeho vzhled nenarušují žádné stavební úpravy. Je postaven z neomítnutého bílého zdiva z lomového vápence. Krytina objektu je plechová. Mlýn má typický válcovitý tvar. Ve mlýně se zachovala velká hřídel (val), větrné lopaty, palečné převodové kolo, převodové kolo cévové, mlecí složení s kameny a vysévací truhla (moučnice). Mlýnice je zachována včetně jednotlivých pracovních podlah: podstřeší, mlecí podlaha s kameny a zcela dole pak moučnice. Obsahuje ukázky mlynářského a zemědělského náčiní.

Na závěr výletu si nechte větrný mlýn Kořenec. Byl postaven v roce 1866 původně se šesti perutěmi. Po poškození vichřicí byl obnoven pouze se čtyřmi perutěmi. Mlýn mlel do druhé světové války.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci