cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Radostná pod Kozákovem
  • Kozákov (hora)
  • Rozhledna Kozákov
  • Kamenářský dům v Turnově
  • Muzeum Českého ráje v Turnově
  • Zpracování granátu na českém území, Turnov (Gelerie Granát)
  • Slavnost Kámen a šperk v Českém ráji, Turnov (Místo konání), první červencový víkend
  • Sklářství, Turnov
  • Zpracování granátu na českém území, Turnov (výrobna)
Za šperkařskou tradicí, českým granátem a pověstmi opředenou horou Kozákov
Zkuste své štěstí a třeba sami najdete některý z drahých kamenů, které se nacházejí na hoře Kozákov. Více o historii místního kamenářství a zlatnictví se dozvíte prostřednictvím řady specializovaných expozic a prohlídkových tras.
V Muzeu Českého ráje v Turnově na vás čeká interaktivní zábavně poučná stezka Cesta kamene a dále Kamenářský dům. Navštivte Galerii Granát, kde se seznámíte nejen s tímto unikátním drahým kamenem, ale také s výrobou granátových šperků. Přijeďte do Turnova v době, kdy se tu konají vyhlášené kamenářské slavnosti nazvané Kámen a Šperk v Českém ráji 4.7.2015. Slavnosti se konají tradičně v červenci a jejich součástí jsou i prezentace výrobků jednotlivých výrobců a zábavný doprovodný program.

Výstup na horu Kozákov
Vystoupejte na Kozákov, horu opředenou pověstmi o drahých kamenech, které se tu odpradávna nacházejí. Již pravěcí lovci usídlení v okolních jeskyních zhotovovali z polodrahokamů jednoduché nástroje. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes. Z vrcholu Kozákova vás čeká překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřbet, Lužické hory, České středohoří, Horní Pojizeří, Český ráj a Orlické hory. Na vrcholu byla v roce 1932 postavena Riegrova turistická chata a v roce 1995 byla zpřístupněna rozhledna, která umožňuje kruhový výhled, za krásného počasí až na čtvrtinu Čech. Na Kozákov směřuje deset značených turistických cest včetně Zlaté stezky Českého ráje, a proto je oblíbeným místem turistických akcí a pochodů. Vyberte si svoji trasu!

Muzeum Českého ráje v Turnově – Cesta kamene je interaktivní zábavně poučná stezka, která vás provede stálými expozicemi muzea: expozicí mineralogie, drahých kamenů a etnografie. Na dvanácti zastaveních seznamuje návštěvníky se
vznikem kamene, nalezišti, způsoby těžby, rozdílnými krystalickými strukturami, fyzikálními vlastnostmi a se způsoby určování pravosti kamenů. Pokračuje způsoby opracování, broušení, leštění až po návrh šperku a jeho náročné klenotnické
zpracování. Na cestě provází „cestovatele“ pracovní list, který není tradičním didaktickým materiálem klasického formátu, jedná se spíše o pestrou skládanku, hru, kterou si „cestovatelé“ v expozicích postupně skládají. Jednotlivé činnosti jsou
koncipovány tak, aby se bavili návštěvníci, kteří se stávají mineralogy, brusiči, klenotníky a kteří mají možnost na stezce pracovat nejen s kopiemi sbírkových předmětů, ale také s originály, což může být pro mnohé opravdovým zážitkem. Kamenářský dům v Turnově vám uvnitř nabízí ukázku historických řemesel: zlatnictví a šperkařství. V patře domu je otevřena nová expozice s názvem Kamenářství a sklářství v díle Josefa Václava a Jany Scheybalových. Expozice nabízí základní informace o obou řemeslech, o jejich historii a nejznámějších centrech. Představuje technologii, nejčastější způsoby zpracování drahých kamenů i skla a ukáže trojrozměrné výrobky. Texty doplňuje řada pěkných, a především názorných kreseb a maleb Josefa Václava Scheybala.

Expozice o výrobě a historii družstva umělecké výroby Galerie Granát v Turnově vám představí český granát a český granátový šperk včetně ukázky výroby. Prohlídka začíná těžbou granátu v Českém středohoří a broušením kamenů na historických i současných strojích. Poté návštěvník zhlédne zlatnické práce. Každý má možnost zhlédnout názorné ukázky výroby i si tyto práce sám vyzkoušet.
Kámen a šperk v Českém ráji 4.7.2015. Přijeďte do Turnova v období tohoto několikatýdenního souboru slavností k tématu kamenářství a šperkařství. Do slavností se tradičně zapojuje město Turnov i další pořadatelské subjekty s vlastním programem (Muzeum Českého ráje v Turnově, Galerie DUV Granát, Mineral klub Radostná pod Kozákovem a další). Součástí každé slavnosti jsou tržiště a bohatý kulturní program. Návštěvníci mohou pozorovat ukázky broušení drahých kamenů a výrobu šperků.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci