cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Muzeum skla a bižuterie – Kouzelný svět bižuterie, Jablonec nad Nisou
  • Muzeum skla a bižuterie – Čarovná zahrada – expozice české sklo sedmi století, Jablonec nad Nisou
  • Mezinárodní výstava skla a bižuterie Křehká krása, Jablonec nad Nisou (6.-9.8.2015)
  • Sklářská osada a muzeum Kristiánov
  • Původní obydlí sklářů v osadě Jizerka - Kořenov
  • Anenské sklářské slavnosti na Jizerce - Kořenov (25.7.2015 10:00 - 17:00)
  • Sklářská expozice Městské muzeum Železný Brod
S tradicí sklářství a výroby bižuterie se seznámíte prostřednictvím expozic Muzea skla a bižuterie (Jablonec nad Nisou). Stálá expozice Kouzelný svět bižuterie prezentuje vývoj jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost, a to prostřednictvím tematických filmů, technologií, dekoračních technik, skleněné a kovové bižuterie, šperku, prací uměleckoprůmyslových škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Turnově.

Stálá expozice Čarovná zahrada – expozice české sklo sedmi století prezentuje české sklo, ale také příběhy, které se k jeho výrobě, sklárnám a brusírnám vážou. Jde o největší českou stálou výstavu skla. Součástí expozice je na 1300 ukázek prací českých sklářů a brusičů skla z minulosti i současnosti.V muzeu lze zhlédnout i audiovizuální ukázky vysvětlující celý proces vzniku bižuterie a foukání skla, lze obdivovat ukázky kovové i černé bižuterie. Zároveň je kladen důraz i na to, aby návštěvníci poznali tehdejší prostředí v dílnách a továrnách a každodenní život jejich zaměstnanců. Vyrobte si vlastní bižuterii či skleněný obrázek nebo jen sledujte výrobu zkušených řemeslníků. Prohlédněte si tradiční obydlí sklářů a expozice věnované historii sklářských osad Jizerských hor: Čekají na vás ve sklářské osadě na Jizerce. Osada s tehdejším vysokým výskytem drahokamů sloužila jako centrum sklářů v první polovině 19. století.

V roce 1828 zde sklář Riedel založil sklářskou huť na výrobu tyčí a dutého skla. V roce 1866 byla postavena druhá huť, která byla v provozu do roku 1911. Založení první sklářské huti připomíná i kamenná pyramida ve středu osady. Jméno obdržela osada podle stejnojmenné říčky, která jí protéká. V současnosti je Jizerka útulnou osadou se stopami původních obyvatel a sklářů v překrásné krajině Jizerských hor. Kolem potoka jsou rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida...). Dnes je většina domů využívána k rekreačním účelům. V místním Muzeu Jizerských hor poznáte dějiny sklářské výroby, její tradice i současnost.

Vaší pozornosti by neměla uniknout ani sklářská osada Kristiánov, založená roku 1774. Srdcem Kristiánova byla do roku 1887 huť. Do jejích útrob svážely formanské vozy z údolí potřebné sklářské suroviny a lesní dělníci ji zásobovalidřevem, aby vydala světu skleněné tovary a polotovary. Expozice v posledním zachovaném kristiánovském stavení přibližuje nejen historii osady, ale i lidí, kteří zde žili. Hlavním objektem stálé výstavy je rozměrný model Kristiánova z doby jeho největší slávy.

Využijte jedinečné příležitosti a přijeďte na sever Čech v období, kdy se zde pořádá některá z vyhlášených akcí či výstav:
V červenci (25. 7. 2015 10:00 - 17:00). si nenechte ujít tradiční Anenské sklářské slavnosti na Jizerce, které nabízejí prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků i bohatý doprovodný kulturní program.
V srpnu (6.-9.8.2015) na vás pak čeká mezinárodní výstava skla a bižuterie Křehká krása v Jablonci nad Nisou.
Unikátní příležitostí v roce 2014 bylo Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec, přehlídka toho nejlepšího, co bylo v jabloneckém bižuterním průmyslu a sklářství v posledních třech letech vyrobeno. Šlo o největší výstavu skla v České republice, zahrnující největší sbírku bižuterie na světě. Obdivovat bylo možné nejlepší autorská sklářská díla z celé republiky. Součástí výstavy byla i expozice sklářských a bižuterních prací nadějných studentů středních a vysokých škol.
Sklářskou tradici si také nenechte ujít v Železném Brodě, čeká na vás sklářská expozice v městském muzeu Železný Brod.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci